Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıce:İran Oyalıyor.

21 Temmuz 2008 / 08:45
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran'ı hafta sonunda yapılan nükleer programla ilgili müzakerede ciddi olmamakla suçladı
Rice, Birleşik Arap Emirlikleri'ne giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Cenevre'deki toplantıda, İran'ın uranyum zenginleştirmeyi durdurma karşılığında önerilen teşvik paketine yanıt vermesinin beklendiğini ancak tutarlı bir cevap alınamadığını belirtti.

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili'nin konuyla alakasız ''dolambaçlı monolog'' yaptığını kaydeden Rice, ''İranlılardan bir cevap duymayı bekliyorduk ama birçok kez olduğu gibi çıkan sonuç pek ciddi değildi'' dedi.

'İranlıların ciddi cevap vermesinin zamanı geldi'' diyen Rice, insanların İranlıların oyalama taktiklerinden bıktığını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı, ''İki hafta içinde ne yapacaklarını göreceğiz ama şimdi diplomatik sürecin yeni bir enerji kazandığını düşünüyorum. (Nükleer programı) askıya almaya karar vermezlerse o zaman Güvenlik Konseyi'ne dönmek zorunda kalacağımız bir durum olacak'' diye konuştu.

Cenevre'de AB ile İran arasında hafta sonu yapılan ve ABD'nin gözlemci olarak katıldığı nükleer müzakereden sonuç çıkmamış ve taraflar, iki haftaya kadar tekrar bir araya gelmeyi ümit ettiklerini söylemişti.

Batı, İran'ın nükleer programını durdurmasını istiyor, Tahran ise programının barışçıl olduğunu iddia ederek bu isteğe sıcak bakmıyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 824 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri