Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

RİZELİ KARDEŞLERİN BİNA KARDEŞLİĞİ!

13.04.2009 18:27
Rize'nin Ardeşen ilçesinde yan yana bina yapan iki kardeş, birbirlerine daha rahat gidip gelebilmek için binalarının üzerine köprü yaptırdı.
Ardeşen ilçesinde, Emin ve Rıfkı Konakçı kardeşler, 2000 yılında arasından yol geçen 7'şer katlı iki bina inşa ettirdi. Binalarında asansör olmayan Konakçı kardeşlerin her ikisi de kendi binasının en üst katında oturmayı tercih etti.

Birbirine gidip gelebilmek için 7 kat inip, 7 kat çıkmak zorunda kalan Konakçı kardeşler, bunun üzerine birbirine gidip gelebilmek için binalarının arasına köprü yaptırmaya karar verdi. Daha sonra iki bina arasına demirden köprü yaptıran Konakçı kardeşler, böylece birbirlerini kolaylıkla ziyaret edebiliyor.

Emin Konakçı, yan yana yaptırdıkları binalarında asansör olmadığını belirterek, “Her ikimiz de binalarımızın en üst katında oturmaya başladık. Daha sonra birbirimize gidip gelmek için 7 kat inip çıkmak zor geldi. Bunun üzerine iki bina arasına bir köprü yaptırdık. Böylece birbirimizi ziyaret etmek, çok kolay hale geldi” dedi.

Rıfkı Konakçı ise birbirlerine karşıdan karşıya bakacağına akıllarına böyle bir köprü yapma fikrinin geldiğini ifade ederek, “Karşı tarafa rahat geçebilmek için böyle bir köprü yaptırdık. 7 kat inip çıkmaktan kurtulduk. Birbirimize çay içmeye, yemek yemeğe rahatlıkla gidiyoruz. Köprümüz, görenlerin de ilgisini çekiyor” diye konuştu.

YANGIN AMAÇLI YAPILDI, MİSAFİRLİĞE GİTMEK İÇİN KULLANILIYOR
Diğer yandan, il merkezi İslampaşa Mahallesi'ndeki bir sitede 3 bina çatı katlarında yapılan birer köprü ile birbirine bağlandı.

Site yöneticisi Rahim Beşli, 1996 yılında yapılan sitede 13'er katlı 3 bina bulunduğunu belirterek, “Sitemizi yaptığımız zaman, yangın merdiveni yerine 3 binanın çatısından çatısına, binaları birbirine bağlayan 2 köprü yaptırdık. Köprülerin yapım nedeni yangın merdiveni olmasına rağmen, daha sonra komşu ziyaretleri için de kullanılmaya başlandı” dedi.

Beşli, binalarda özellikle üst kattaki ailelerin birbirine misafirliğe giderken birçok katı inip çıkmak yerine köprüleri kullandıklarını kaydetti
Kaynak:
Bu haber toplam 1646 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri