Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rize'de ezan skandalı!

10.01.2010 15:23
Laz fıkrası diyeceğiz ama gülünecek olay değil. Merkezi ezan sistemine bağlı olan 170 cami hoparlörden türkü çaldı. Hem de 5 dakika!..

Rize Müftülüğünce yaptırılan merkezi ezan sistemine farklı frekans karıştırılınca kentteki 170 caminin hoparlörlerinden yaklaşık 5 dakika boyunca şarkı ve türkü sesi duyuldu. 

İl Müftüsü İlyas Serenli, dün saat 20.30 sıralarında merkezi ezan sistemi için kurulan yayın sistemine farklı bir verici ile giriş yapılarak şarkı ve türkü çalındığını söyledi.

Olayı öğrenir öğrenmez görevlilerin müdahale ettiğini belirten Serenli, ''Sesleri duyar duymaz görevli arkadaşlarımız Yeni Orta Cami'deki merkezi sistemi kapattı. Sistemi devre dışı bıraktık ancak cami hoparlörlerinden çok hoş olmayan sesler çıktı'' dedi.

Rize'de 170 camide merkezi ezan sistemi uygulandığını bildiren Serenli, şunları kaydetti:

''Zaman zaman arıza olabiliyordu ancak dün yaşanan olay birileri tarafından sabote edildiği izlenimi veriyor. Cami hoparlörlerinden şarkı, türkü dinletildi. Hiç kimseyi suçlamıyoruz ancak camiler insanların hassas olduğu konular. Cami hoparlörlerinden sisteme girerek böyle bir şey yapmak hoş değil. Bunun tedbirlerini alacağız.''
 

Bu haber toplam 1716 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri