Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

18 kişi mahsur kaldı

21.11.2009 11:01
Rize-Erzurum Karayolu'nda kar nedeniyle 18 kişi mahsur kaldı.

Rize-Erzurum Karayolu'nda dün öğle saatlerinde yaşanan çığ nedeniyle yol ulaşıma kapanırken, İkizdere ilçesi Sivirikaya köyü mevkiinde yaşanan çığ nedeniyle yolda mahsur kalan bir midibüs ile 3 kamyona ulaşıldı. Kısmen çığ altında kaldığı iddia edilen ve içinde 18 kişinin bulunduğu öğrenilen bir midibüse ise ulaşılmaya çalışılıyor.

Mahsur kalan araçların kurtarılması için başlatılan çalışmalar neticesinde yaklaşık 15 saattir Rize-Erzurum karayolunun 67. kilometresinde içerisinde 30 yolcusu bulunan bir midibüs ve 3 kamyon şoförü kurtarıldı. İçerisinde Atatürk Üniversitesi öğrencilerin de bulunduğu 18 kişi taşıyan bir midibüs ise çığ nedeniyle kapanan yolda mahsur kaldı. Midibüsün kısmen çığ altında kaldığı belirtilirken, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu çalışmaları bölgeye yakın bir yerden koordine ediyor.

Rize ve Erzurum istikametlerinden araca ulaşılmaya çalışılırken, midibüsteki 4 kişinin donma tehlikesi yaşadığı öğrenildi. UMKE, Sivil Savunma ve Karayolları ekiplerinin kurtarma çalışmalarında görev yaptığı belirtildi.

RİZE VALİSİ: 18 YOLCUSU BULUNAN OTOBÜSE ULAŞILMAYA ÇALIŞILIYOR
Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Ovit Dağı'nda dün gece etkili olan kar ve tipi nedeniyle mahsur kalan 30 yolcusu bulunan otobüs ile 3 kamyon şoförüne ulaşıldığını söyledi.

Vali Hacımüftüoğlu, Rize-Erzurum kara yolunun İkizdere-İspir arasında kalan 2 bin 600 rakımlı Ovit Dağı'nda dün akşam saatlerinde artan kar yağışı ve tipi sonucu Çamlık mevkisinde kara yoluna çığ düştüğünü ve bu nedenle yolun halen ulaşıma kapalı olduğunu belirtti. Yolun kapalı olması nedeniyle 2 yolcu otobüsü ile 3 kamyonun Ovit Dağı'nda mahsur kaldığını ifade eden Hacımüftüoğlu, ''Karayolları ve kurtarma ekiplerimizin gece boyunca sürdürdükleri çalışmalar neticesinde mahsur kalan 30 yolcusu bulunan bir otobüs ile 3 kamyon şoförüne ulaşıldı. Ulaşılan toplam 33 kişi sağlık kontrolünden geçirildi. Herhangi bir sağlık problemleri bulunmaması rağmen tedbir amaçlı bu kişiler çeşitli sağlık kuruluşlarına sevk edildi'' dedi.

Hacımüftüoğlu, 18 yolcusu bulunan otobüse ulaşmak için ise çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü vurgulayarak, ''Henüz bu otobüse ulaşamadık. Şimdiden sonra risk başlıyor. Hava oldukça soğuk ve tipi var. Bir an önce yolculara ulaşıp, onları kurtarmaya çalışacağız'' diye konuştu.

Bu haber toplam 1100 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri