Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SEL RİZE'Yİ YIKTI GEÇTİ: 6 ÖLÜ 8 KAYIP

27.08.2010 05:46
Rize'de meydana gelen sel ve heyelanlarda 6 kişi hayatını kaybederken, 7 kişi de yaralandı. Kayıp 8 kişiyi ise arama ve kurtarma çalışmaları sürüyor.

GÖKTÜRK FIRAT
ERSEN KÜÇÜK

Rize’nin Gündoğdu beldesinde meydana gelen sel ve heyelanlarda 6 kişi hayatını kaybederken, 7 kişi de yaralandı. Kayıp 8 kişiyi ise arama ve kurtarma çalışmaları sürüyor.

Merkeze bağlı Gündoğdu beldesinde dün saat 17.00 sıralarında başlayan sağanak yağış hayatı felç etti. Beldeye bağlı Veliköy sel ve heyelanlardan en fazla hasar gören yerlerin başında gelirken, beldenin Dağınıksu ve Hamidiye mahallelerindeki onlarca ev ve araç selden ve heyelanlardan ötürü kullanılamaz hale geldi.

31221

Veliköy yolu üzerindeki bir çay fabrikasında bulunan 50 kişi ile Yıldızkent Sitesi'nde mahsur kalan 100 kişi yoğun çabalar sonucu kurtarıldı. Afetten dolayı mağdur olan ve evlerini terk eden vatandaşların konaklama ve iaşe ihtiyaçları, Rize Öğretmenevi Müdürlüğü ve Rize Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi tarafından karşılandı.

31222

Aşırı yağışlar nedeniyle sahilden ulaşılamayan Veliköy köyüne ekipler, dağ yolundan iş makineleri ile intikal ederek arama ve kurtarma çalışmalarına başladı. Yapılan arama ve kurtarma çalışmaları sonrasında illk olarak Veliköy’de sel sularına kapılarak hayatını kaybeden 7 yaşındaki Servan Taşkıran’ın cesedine ulaşıldı. Ardından Gündoğdu beldesi Dağınıksu mahallesinde heyelanda yıkılan Ali Efil’e ait evin yıkıntıları arasında Ali Efil’in eşi Fazile Efil’in cansız bedeni bulundu. Evde misafir olarak bulunan Ayşegül Akat yaralı olarak çıkartılırken, aynı evde bulunan Tahir Akat’ı ise arama çalışmaları sürüyor.

31223

Yine Gündoğdu beldesi Hamidiye mahallesinde heyelan sonucu yıkılan Akif Kopuz'a ait evin yıkıntılarının altında Akif, Meliha ve Muhammed Kopuz ile Vildan Kopuz’un cesetlerine ulaşıldı. Heyelan altındaki 2 kişi ile beldedeki çeşitli noktalarda kayıp ihbarları yapılan 6 kişinin cesetlerine ulaşmak için Kaçkar Dağcılık ve Rafting Kulübü, AKUT, UMKE ve Sivil Savunma ekipleri çalışma yürütüyor.

Yaralı 7 kişinin ise tedavileri Rize'deki hastanelerde sürüyor.

Öte yandan akşam saatlerinde şiddetli yağışlar sonrası oluşan sel ve heyelanlar nedeniyle ulaşıma kapanan Rize-Artvin karayolunda ulaşım dün saat 23.30’dan bu yana kontrollü olarak sağlanıyor.

Bu haber toplam 2056 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri