Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rize Üniversitesi eğitime başladı

27.09.2010 16:40
Rize Üniversitesi 2010- 2011 eğitim öğretim yılına başladı.

2006 yılında kurulan ve ilk mezunlarını geçen yıl veren Rize Üniversitesi'nin 2010-2011 akademik yılı açılışı törenle yapıldı.

Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, 2006 yılında kurulan Rize Üniversitesinin hızla büyüdüğünü belirterek, "Dört yılda bünyemize birçok fakülte ve yüksek okul kattık. Bugün itibarıyla öğrenci sayımız 10 bin 370, bu sayı her geçen yıl artmaktadır" dedi.

Rize Üniversitesi Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen törene, Rize Vali Vekili Mustafa Erkayın, Belediye Başkanvekili Osman Karavın, Garnizon Komutanı Albay Turan Talu, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Özkorul, Rize Üniversitesi Rektörü Nazmi Turan Okumuşoğlu ile akademisyenler, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın telgrafları okundu.

Kapalı Spor Salonu'ndaki törende konuşan Üniversiteyi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Rahmi Metin, son iki yıldır halkın desteğini alarak birçok ilke imza attıklarını ifade ederek "Bir avuç çay kampanyasında halkımızın desteğini aldık. Kanser araştırma hastanemizin inşaatı sürüyor. Servet kazanıp bitirebilirsiniz ancak bilgi kazanıp bitiremezsiniz" dedi.

Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Nazmi Turan Okumuşoğlu da 2006 yılında kurulan Rize Üniversitesinin hızla büyümeye devam ettiğini söyleyerek şöyle konuştu: "Hızlı büyümemiz sürüyor, dört yılda birçok fakülte ve yüksek okul kazandık, iş adamlarımızın desteğini yanımıza alarak üniversitemizi büyütmeye devam ediyoruz. Bugün öğrenci sayımız 10 bin 370'e ulaştı. Üniversite olarak vizyon ve misyonumuzu yükseltmek zorundayız. 2006 yılından günümüze 4 bin 116 öğrenci lisans eğitimi aldı, bu sezon 284

öğrenci doktora programı, fen ve edebiyat fakültemize katılacak. Ülkemizde 114 üniversite arasında 17. sırada yer almaktayız, yerimizi koruyup daha iyi yerlere gelmek istiyoruz. Üniversitemiz Polonya, Romanya, Almanya ve Ukrayna ile öğrenci lisans eğitimi karşılıklı yapmakta, şu an okulumuza Romanya'dan lisans eğitimi almak için gelen iki öğrenci var. Üniversitemiz bünyesinde kurulmak üzere Cumhurbaşkanımızın önünde bekleyen Dış Fakültesi onayı beklemekte ayrıca mühendislik fakültesi kurulması için bakanlar

kurulu kararını bekliyoruz, hedefimiz büyük ve bu hedefe varmak için çalışıyoruz."

Rize Vali Vekili Mustafa Erkayın da, "Küresel ekonomide, bilgiye dayalı kendimizi geliştirmeliyiz" diyerek 2006 yılında kurulan Rize Üniversitesi'nin hızla büyümekte, çağın gerektiği gibi kendini geliştirmekte olduğunu söyledi. Erkayın, "Rize Üniversitesi sadece ülke içinde değil dünyaya da kendini duyurmalı ve bu konuda atılan adımlar hızlı ve istikrarlı olmalı. Rize Üniversitesinden bir beklentimiz var, ilin sorunlarına yakın olmalı ve yeni projeler üretmeli" diye konuştu.

Üniversitenin yapımına destek veren iş adamlarına ve hayırseverlere birer plaket verildi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından bitki yetiştiriciliği dalında başarı gösteren Pazar Meslek Yüksek Okulu'na yetki belgesi verildi. Program, üniversite müzik ve folklor ekibinin gösterileri ile sona erdi.

 

Bu haber toplam 5938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri