Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rize'de Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

21.11.2009 16:02
Ovit Dağı'nda mahsur kalan 18 yolcusu bulunan otobüse ulaşma çalışmaları helikopter eşliğinde sürdürülüyor.

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Ovit Dağı'nda mahsur kalan otobüsü arama çalışmalarının zorlukla sürdürüldüğünü belirterek, ''Zaman zaman kurtarma ekiplerinin önüne de çığ düşüyor'' dedi

Vali Hacımüftüoğlu, Ovit Dağı Çamlık mevkisindeki Karayolları 103. Şube Şefliğinde kurulan kriz merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Ovit Dağı'nda dün sabahtan itibaren yoğun kar yağışı başladığını ifade etti.

Bu nedenle Ovit Dağı'nda ulaşımın zaman zaman kapandığını kaydeden Vali Hacımüftüoğlu, şunları söyledi:

''Dün gece saat 10.00 civarında da 61. ve 67. kilometrelerde araçlarda mahsur kalanlar olduğu bilgisi geldi. Bunun üzerine Karayolları, Sağlık Müdürlüğü, Emniyet, Jandarma olarak çalışmalara başladık. Sabah saat 06.00 civarında 30 yolcunun bulunduğu otobüs ile 3 kamyon şoförü kurtarıldı. Ancak diğer otobüs 67. kilometrede olduğu için ona henüz ulaşılamadı. Çalışmaları sürdürüyoruz. Ancak ekiplerimiz zorlukla çalışmalarını sürdürüyor. Zaman zaman kurtarma ekiplerinin önüne de çığ düşüyor.''

-HELİKOPTER GELDİ-

Diyarbakır'dan Genelkurmay Başkanlığınca arama kurtarma helikopteri gönderildiğini belirten Hacımüftüoğlu, ''Helikopter bölgeye ulaştı. Ancak bölgenin çok sisli olmasından dolayı verimli çalışma yapamıyor. Ayrıca helikopterin sesinin çığa neden olabileceğinden endişeliyiz. Havanın iyileşmesini umuyoruz, ama iyileşmese bile bu bizi durdurmayacak. Çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz'' dedi.

-''TABELA OLMASINA RAĞMEN YOLA ÇIKILMASI SORUMSUZLUK''-

Bu yolda geceleri geçişin yasak olduğunu bildiren tabela olmasına rağmen yola çıkılmasının sorumsuzluk olduğunu vurgulayan Vali Hacımüftüoğlu, şunları söyledi:

''Bu tabelaları akşamdan sabaha buraya dikmediler. İnsanların daha dikkatli, duyarlı olması lazım. Biz çalışmaktan üşenmeyiz ama bu millete, buradaki insanların ailelerine yazık. Yol şu an kapalı, bütün Türkiye kurtarma çalışmasını izliyor ama hala bizi arayıp yolun ulaşıma açık olup olmadığını soranlar var. Bu sorumsuzluktur. Burada mağdur olan ailelerin, firmaları mahkemeye vermesi gerektiğini düşünüyorum. Olay sonrası gerekli çalışmadan sonra biz de gerekli incelemeyi yapacağız.''

Karayolları 10. Bölge Müdürü Zeynel Abidin Yeşil ise 3 greyder ve kurtarma ekipleriyle çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, ''Erzurum tarafından da çalışma yapılıyor. Şu anda Ekşioğlu Yaylası'na ulaştılar'' diye konuştu.

Öte yandan, kriz merkezinin olduğu bölgede de zaman zaman sis ve tipi şeklinde kar yağışı olduğu gözlendi. Çamlık mevkisi ile yol boyunca bazı yerlerde ''Dikkat bu yol 17.00-07.00 saatleri arasında trafiğe kapalıdır'' uyarı levhaları dikkat çekti.

 


 

Bu haber toplam 1122 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri