Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

RİZELİ MUCİTİN İLGİNÇ PROJESİ

06.05.2009 19:40
Rize’de lise mezunu olan Hayri Çalışkan, engellilerin kullanımına yönelik geliştirdiği alt ve üst geçit projesi ile dikkat çekiyor.

GÖKTÜRK FIRAT
Rize'nin Çaykent beldesinde mekanik atölyesi bulunan Hayri Çalışkan isimli vatandaş engelli vatandaşların trafikte karşıdan karşıya geçişlerini kolaylaştıran bir proje geliştirdi.

Asansör sistemi benzeri projede, engelli vatandaşların tekerlekli sandalyeleri ile bindikleri kabin doksan derece yükselip alçalabilirken, düz bir şekilde de ilerleyebiliyor.

Geliştirdiği projenin patentini de alan Çalışkan, çalışmasını daha iyi tanıtabilmek için bir de maketini yaptı.
Projesinin karayolu üzerinde kurulan üst ve alt geçitlerle neredeyse aynı maliyette olduğunu belirten Hayri Çalışkan, aynı zamanda çok daha kullanışlı da olduğunu vurguladı.

Düz lise edebiyat bölümü mezunu olduğunu kaydeden Çalışkan, “Her zaman mekaniğe ve makineye ilgim olmuştur. Ancak bu yönde bir eğitim alamadım. Düz lise edebiyat bölümü mezunuyum. Çalışmalarımı tamamen deneme yanılma yoluyla elde ettiğim tecrübelerim ve kendime göre geliştirdiğim hesaplamalarım ile yapıyorum. Bu projeyi engelli vatandaşlarımızın hayatlarını biraz daha kolaylaştırabilmek için geliştirdim. Çok kolay uygulanabilirliği olan bu proje aynı zamanda düşük maliyetlidir” diye konuştu.


Kaynak:
Bu haber toplam 3666 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri