Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Robotlar insan bedeninde dolaşacak!

24 Ocak 2009 / 17:30
Fantastik Yolculuk adlı bilim kurgu filmindeki minyatür denizaltıdan esinlenerek, Proteus motoru olarak adlandırılan ve insan vücudunda gezinebilen bir motor geliştirildi.
Avusturalya'da geliştirilen bu üç saç teli kalınlığındaki motorun, yakında damarlarda dolaşacak nanorobotlarda kullanılması bekleniyor. Araştırma ekibinin başındaki Profesör James Friend, "Böyle bir robot, önceden ulaşılamayan beyin bölgelerine ulaşmakta, tıkalı damarları ve kan pıhtılarını temizlemede cerrahlara yardımcı olacaktır" dedi, ve "ilk üretim modelinin kameralı olmasını planlıyoruz" diye ekledi.

The Sydney Morning Herald'da yer alan bilgilere göre, Quartz saatlerde kullanılan materyaller gibi, piezoelektrik teknolojisi ile üretilen bu nano-motor, tıpkı bakteriler gibi, mikroskobik kuyruğunu sallayarak hareket sağlıyor. Yapılan testlerde prototipin kan benzeri sıvıda "yüzdüğü" belirtildi. Elektrik kaynağına bağlı olarak çalışan bu motorun, kablosuz ve daha rafine bir hale gelmesi için hala çalışmaya ihtiyaç duyuluyor.

Araştırma Journal of Micromechanics and Microengineering (Mikromekanik ve Mikromühendsilik Dergisi)'nde yayınlandı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1572 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri