Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Romanya'da "Gazze" mitingi

08 Ocak 2009 / 20:08
Romanya'daki Müslümanlardan Gazze'ye destek mitingi düzenledi
İsrail'in Gazze'deki sivillere yağdırdığı bombalara bir tepki de Romanya'dan geldi. Çoğunluğu Araplardan oluşan 300 kadar Müslüman, yaşanan dramı protesto etti.

Kadın, çoluk çocuk demeden soğuk havaya aldırmayan 300 kadar Müslüman, Romanya'nın başkenti Bükreş'teki Çavuşesku Sarayı önünde toplanarak İsrail'i protesto etti. Ellerinde Filistin bayrakları, boyunlarında poşuyla saray önünde toplanan kalabalık, İsrail aleyhine slogan atarak yaşanan trajedinin durması için uluslar arası camiaya çağrıda bulundu. "Terörist İsrail", "Katil İsrail" sloganlarıyla seslerini yükselten kalabalık, bir yandan tekbir getirdi. Protestocuların taşıdıkları pankartlarda vahşeti anlatan fotoğrafların yanı sıra "durdurun bu savaşı", "savaşın durması için daha ne kadar çocuğun ölmesi gerekiyor?" ibareleri dikkat çekti. Kadın ve çocukların da ilgi gösterdiği protestoda, taşınan bez bebek ve bebek arabaları Gazze'de ölen çocukların dramına vurgu yapıldı. Bazı çocukların ağladığı protestoda Mısırlı bir çocuk, Gazze'deki yaşıtları için Allah'tan barış diledi. Eşi Filistinli Romen vatandaşı Roxana Hıruat, ailecek geldiklerini hatırlatarak duygularını "Bu savaş değil, resmen çocuk katliamı. İsrailliler okulu bombaladılar, çocuklar ve masum insanlar öldü. Vahşetin durmasını istiyoruz." sözleriyle dile getirdi.

Ailesi Gazze'de oturan Miktat Ferusi de, ağlamamak için kendini zor tuttu. Çaresizlik içinde bekleyen ailesiyle haberleşmekte çok zorlandığını anlatan Ferusi, üniversitedeki Romen arkadaşlarının verdiği tesellinin kendisini gururlandırdığını söyledi. Türkiye'nin gösterdiği çabaya minnettar kaldıklarını ifade eden Ferusi, "Bütün İslam dünyası Türkiye'nin lider ülke olduğunu bir kez daha takdir etti" cümlesini kullandı.


TÜRKLER, MÜSLÜMAN KARDEŞLERİNE DESTEK VERDİ

İsrail'i protesto mitingine Romanya'daki Türk vatandaşları da destek verdi. "Müslüman kardeşlerimiz için buradayız" diyen Mahmut Yazıcı, "Gazze'deki soykırımı dünyaya haykırmak ve durdurmaya küçük bir vesile olmak için geldik. Bütün dünya alemi bu zulme karşı çıkıyor. Türk vatandaşları olarak Müslüman kardeşlerimize destek için buradayız." şeklinde konuştu. İş görüşmesi için Bükreş'e gelen Günhan İsmak ise, tesadüfen gördüğü mitinge seve seve katıldığını belirterek,

"Elimizden geldiği kadar Gazze'deki Müslüman kardeşlerimizin acısını paylaşmak, en azından manen onların yanında olmak için geldik. Bu katliamı bırakın Müslümanı, bir insan olarak kınamamak mümkün değil." ifadelerini kullandı.

Herhangi bir taşkınlığın yaşanmadığı protesto gösterisi, yağmaya başlayan kara rağmen bir süre daha devam etti. Yaklaşık iki saat süren gösterinin ardından protestocular sessizce dağıldı.


habervaktim

Bu haber toplam 1296 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri