Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKP vekilinden Erdoğan'a ağır hakaret

26.02.2010 11:44
Tam üç dönemdir RP, FP ve AKP’den milletvekili olan Avni Doğan, Anayasa Mahkemesi’nin RP’yi kapatmasından sonra kurulan Fazilet Partisi’nde...

Tam üç dönemdir RP, FP ve AKP’den milletvekili olan Avni Doğan, Anayasa Mahkemesi’nin RP’yi kapatmasından sonra kurulan Fazilet Partisi’nde Yenilikçiler-Gelenekçiler kavgası başladığında, Erbakan ve Recai Kutan’ın yanında yer aldı.

Gül’ün, Kutan’ın karşısına Genel Başkan adayı olarak çıktığı 14 Mayıs 2000 kongresi Doğan’ın ilk dönüm noktası oldu. Kutan’ın GİK listesinde diğer iki Kahramanmaraş milletvekilinin alındığını, kendisinin dışarıda bırakıldığını gören Doğan’ın, kürsünün altından küfrettiği görüldü.

Olaya müdahale eden Mehmet Bekaroğlu, Doğan’ı sakinleştirmek için bir “beyaz yalan” uydurdu ve “Seni Grup Başkanvekili yapacağız, onun için listeye almadık” dedi.

Çünkü kongrede milletvekilleri adına o konuşacaktı. Grup Başkanvekilliği sözü alan Doğan, Bekaroğlu’nun ifadesiyle, “kürsüde ortalığı toz duman eden bir konuşmayla” Gül ve ekibini ağır şekilde eleştirdi. Onları, “îhanet, işbirlikçilik, vefasızlıkla” suçladı. Sonra da Kutan ekibine, “Bu konuşmayı yapmasaydım, kongreyi kaybederdiniz” diye övündü.

Kongreden sonra Doğan’ın Grup Başkanvekili yapılmasına gelince; Bu yalan Bekaroğlu’nun başını epey ağrıttı. Çünkü Erbakan ve Recai Kutan, Avni Doğan’ın bu göreve getirilmesine şiddetle karşı çıktı. Bekaroğlu, onları zar zor ikna etmeyi başardı, ama bu defa FP Grubu’nda dirençle karşılaştı. Doğan ancak ikinci turda ve kıl payı seçtirilebildi.

Avni Doğan FP Grup Başkanvekili sıfatıyla, Gül-Erdoğan ikilisinin öncülüğünde hızlanan yenilikçiler hareketine çok sert tavır aldı, onları, ‘‘Bu taban, yeni parti kurma çabalarını affetmez’’ diye uyardığı gibi, “tüzük dışına çıkmaları halinde gereğinin yapılacağını” söyledi. Bir başka konuşmasında Erdoğan’a “bölücü”, Yenilikçiler Hareketi’ne, “28 Şubat sürecinin ürünü” suçlamasını yönelten Doğan, FP’nin kapatılmasından sonra kurulan Saadet Partisi’nde de yer aldı.

Ancak kısa bir süre sonra SP’den istifa edip, bağımsız oldu. İstifasını açıklarken, “İstifa etsem bile Saadet Partiliyim. Bu genel başkanla olmuyor. Klikçi ve kulisçi üslupla olmuyor” demesine ve dönem sonunda siyaseti bırakacağını açıklamasına rağmen kısa süre sonra AKP’ye geçti. Katılım töreninde de, “AK Parti’den aslında hiç ayrı kalmadım, hep bu partide oldum. 92 yaşındaki babamdan, tüm Maraş halkına kadar herkes ‘senin yerin AK Parti’ dedi. Bütün ırmaklar denize akıyor, bu deniz de AK Parti” şeklinde bir konuşma yaptı.

“Fethullah Gülen Bir Eren”

Avni Doğan’ın FP’deyken, Fethullah Gülen hakkında da ilginç bir konuşma yaptı. Gülen’in, “devleti ele geçirme planları yaptığının” iddia edildiği 1999 yılında TBMM kürsüsüne çıkıp, şunları söyledi:

“Türk Cumhuriyetleri ile kültürel ilişkiler sıfıra ende. Bir eren çıktı, oralara okullar götürdü. İstiklâl Marşı’nı götürdü, Atatürk’ü götürdü. Şimdi linç ediliyor. Niye susuyoruz?’’ 

Bugün “Alevi açılımı” yapan AKP’de yer alan Avni Doğan, Gülen’i övdüğü aynı konuşmasında DSP’lilerin, “Alevi kültürü, Bektaşi kültürü” ifadelerini kullanmasına da kızıp, ‘‘Bu Meclis kürsüsünde hiç kimse Alevi kültürü, Bektaşi kültürü diyemez. Böyle diyerek milleti bölemez’’ dedi.

Kemal Derviş Maraş Baykuşu

Avni Doğan FP Grup Başkanvekiliyken, dönemin ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’i de, şu sözlerle ‘‘Maraş Baykuşuna” benzetti:

"Amerika’dan bir mektup gelecek, Meclis’te Danışma Kurulu’nu toplayacaksınız. Bir adam göndereceksiniz, canı sıkıldığında gideceğim diyecek. Maraş dolaylarında bir baykuş türü var. O baykuş ne zaman uçsa, bütün kuşlar çığlık atarak ona doğru koşarlar. Baykuş, o kuşların içlerinden birini seçerek yer. O baykuşun vücudunda kuşları kendine çeken bir koku var. Kuşlar o kokunun sarhoşu olarak baykuşa doğru uçuyorlar. Galiba Türkiye’ye parfümlü bir adam gönderdiler."

Bu haber toplam 1906 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri