Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

RTÜK Türkçe Ödülleri

27 Mayıs 2008 / 13:03
Medyada doğru Türkçe kullanımına ödül.

RTÜK'ün Türkçe'yi doğru ve güzel kullanan radyo ve televizyon programcılarına verdiği ödüller yerini buldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendi himayesine aldığı ödülleri, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen bir törenle sahiplerine verdi. Türkçenin en güçlü dönemini yaşadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, yazar Orhan Pamuk'un Nobel ödülü kazandığını hatırlatarak, “Aslında bir noktada ödül Türkçe'ye verildi” dedi.

Sanatın her dalındaki başarıların açık bir şekilde Türkçenin gücünü ortaya koyduğunu dile getiren Gül, dilin canlı olduğuna ve gelişeceğine de dikkat çekti. Türkçe'nin geleceğinin çok daha güçlü olacağına inancını ifade eden Gül, son yıllarda Türkçeden yabancı dillere yapılan çevirilerin sayısının arttığına işaret ederek, “Dilimizi korumak, olgunlaştırmak ve geliştirmek hepimizin elindedir. Dilimizi dejenere etmemek de bizim sorumluluğumuzdadır” diye konuştu.

Törende konuşmaların ardından, ödüller Cumhurbaşkanı Gül tarafından sahiplerine verildi. İşte RTÜK'ten ödül alan programlar:

Annem (Kanal D), Deryalı Günler (Show TV), Edebiyat Mekanı (TRT 2), Ve İnsan (NTV), Türkiye'nin Hatıra Defteri (CNN Türk), Kanal 7'de Sabah (Kanal 7), Erkan Tan ile Başkent'ten (TV 8), Mucize Nağmeler (Kral TV).

Kaynak:
Bu haber toplam 1010 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri