Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rukiye Işık'ın ağlatan konuşması!...

29.10.2010 15:24
Başörtüsü nedeniyle Muş Üniversitesi'ni tercih eden Rukiye Işık, "O kız şimdi karşınızda üniversite birincisi olarak bu konuşmayı yapabiliyorsa bunu sağlayanlara teşekkür eder" dedi.

Orhan Turan'ın haberi

Rukiye Işık... Liseyi dışarıdan okuyarak tamamladı. Üniversite sınavında ise TS2 alanında 497.5 puan alarak Türkiye'de ilk 500 arasına girdi. Aldığı puanla Boğaziçi ve ODTÜ'ye gidebilecekken, kendi şehrinde özgürce eğitim alacağını düşünerek Muş Üniversitesi'ni tercih etti. Üniversite'nin Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği bölümüne bu yıl birincilikle yerleşen o öğrenci dün YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ve 14 üniversite rektörünün katıldığı 2010-2011 Akademik Yıl'ın açılış programında herkesi ağlattı.

Işık, "Bu üniversitenin varlığı başka yerde okuma şansı bulamayan birçok genci tekrar hayata bağladı" cümlesiyle başladığı konuşmasında, "Bundan sekiz yıl önce ortaokulu bitiren bir kız çocuğu, birçok hemcinsi gibi lisede okuma imkânı bulamadı. O zamanlar hayata bir çocuk saflığı ve yaşama sevinciyle baktığı için bunun anlamını tam olarak bilemezdi. Çünkü meslek sahibi olmayı, topluma faydalı olmayı, kendine bir gelecek kurmayı hayal bile edemiyordu. Ama hiçbir zamanda vazgeçmedi, okuma isteğini ve hevesini hep taşıdı. Liseyi dışarıdan okudu. Üniversite okumaya zor gözüyle bakarken kendi ilinde böyle bir üniversitenin açılması onu cesaretlendirdi. ...O kız şimdi karşınızda üniversite birincisi olarak bu konuşmayı yapabiliyorsa bunu sağlayan herkese teşekkür etmeyi bir borç bilir" dedi.

KENDİM OLMAKTAN VAZ GEÇMEDİM

Üniversite okumanın en büyük hayali olduğunu söyleyen Işık'ın konuşmasında en can alıcı cümle ise neden Muş Üniversitesi'ni seçtiğini açıkladığı cümlesi oldu. Işık "...Bu üniversiteyi seçtim çünkü kendim olmaktan vazgeçmem gerekmediği için..." dedi. Muş'lu olarak, kentinde açılan Muş Alparslan Üniversitesi'nin aynı zamanda gurur kaynağı olduğunu söyleyen Işık, "Bu üniversitede eşit fırsatlarla, kimlik ve kişilik kavgasına düşmeden, sadece öğrenci olmanın sıkıntılarını yaşayarak okumak, hedeflere, hayallere ve yarınlara sahip olmak bugüne kadar aştığımız zorlukları bize unutturdu" diyerek bir dönemi de satırlara dökmüş oldu.

İŞTE RUKİYE'NİN AĞLATAN KONUŞMASI

Işık'ın, herkesi ağlatan konuşması: "...Birçok ilden gelen arkadaşlarımızla burada ortak bir amaç için buluştuk. Bir Muş'lu olarak şunu söylemeliyim ki, Doğu'nun bu küçük ilinde geleceğin büyük insanlarını yetiştiren bir üniversiteye sahip olmak Muş halkı olarak bizi de gururlandırmaktadır. Bu üniversitenin varlığı başka yerde okuma şansı bulamayan birçok genci tekrar hayata bağladı. Bundan sekiz yıl önce ortaokulu bitiren bir kız çocuğu, birçok hemcinsi gibi lise okuma imkânı bulamadı. O zamanlar hayatı bir çocuk saflığı ve yaşama sevinciyle baktığı için bunun anlamını tam olarak bilemezdi. Hayat devam ettikçe sadece okulunu değil aslında geleceğinin de kaybolmaya başladığını anladı. Çünkü meslek sahibi olmayı, topluma faydalı olmayı, kendine bir gelecek kurmayı hayal bile edemiyordu. Ama hiçbir zamanda vazgeçmedi, okuma isteğini ve hevesini hep taşıdı. Liseyi dışarıdan okudu. Aldığı yüksek puanla ülkemizdeki tüm üniversitelerde okuma şansı kazandı. Ama bu üniversiteyi seçti. O kız şimdi karşınızda üniversite birincisi olarak bu konuşmayı yapabiliyorsa bunu sağlayan herkese teşekkür etmeyi bir borç bilir..."

Kürsüye çık özgürlüğün için istediğin gibi konuş

Haberin devamı için tıklayınız>>>

Yenisafak.com.tr

Bu haber toplam 4594 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri