Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rus Gençleri Çürük Raporu Alıyor

27 Eylül 2008 / 16:21
Rus gençlerinin yüzde 30'u askerlik yapmamak için çürük raporu alıyor.
Askerlik döneminin şiddet ve hakaret nedeni ile en zorlu geçtiği ülkelerden biri olan Rusya'da gençler askerlikten kaçmak için çürük raporu alıyor. Resmi olmayan verilere göre, Rusya'da gençlerin yüzde 30'u çürük raporu alarak askerlik yapmaktan kurtuluyor.

Tahminlerine göre sürecin bu şekilde devam etmesi durumunda askere giden sayısında hızla bir düşüş yaşanacak. Gazi, görevli ve asker aileleri ile ilgili bir rapor hazırlayan sivil toplum kuruluşu Rusya Toplumsal Odası, böyle devam etmesi durumunda 2025 yılında askerlikten kaçmak için çürük rapor alan gençlerin sayısı yüzde 60'a çıkacak. Nüfustaki azalmaya da dikkat çekilen rapora göre 2020 yılında askere gidecek genç sayısında da önemli bir azalma olacak. Ülkede halihazırda 1 milyon 75 bin olan asker sayısı 2020'de 637 bine gerileyecek.

Rus gençlerinin yüzde 30'unun sağlık nedeni ile askerlik yapamadığı belirtilen raporda, askerlerin sağlık durumları ile ilgili de gerekli düzenlemelerin yapılmadığına dikkat çekildi. Orduda dayak ve şiddet nedeni ile askerlikten kaçmak isteyen gençler ise çözümü rüşvet vererek çürük rapor almaktan bulunuyor. İntihar ve ölümlerin de yaygın olduğu Rus ordusunda 2007 verilerine göre 650 kişi hayatını kaybederken, bunlardan 316'sinin ölüm nedeni intihar.

Orduda bilenen "dedovşina" (kıdemli erlerin acemilere yönelik baskısı) çok yaygın. Dedovşina "kuralları" çerçevesinde acemi erlere işkence yapılıyor. Genellikle gece geç saatlerinde yaşanan bu vahşetlere bazı acemi erler dayanamadığı için intihar ediyorlar.


Kaynak: Ajanslar
Bu haber toplam 1406 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri