Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rus-Gürcü savaşı İnternette

13 Ağustos 2008 / 11:01
Rusya Gürcistan savaşı, teknoloji çağının bir başka cephesini de gündeme getirdi
Danger Room" adlı internet güvenlik sitesi, savaşın bu boyutuna dikkat çekti. Temmuz ayı sonundan itibaren Gürcistan'ın özellikle devlet sitelerini hedef alan Rus internet korsanları, savaşın başlamasından sonra ".ge" uzantılı tüm sitelere karşı topyekun saldırı başlattı.

Gürcistan'ın çökertilen birçok resmi kurum sitesi ve haber sitesinin imdadına ise Estonya ve Google yetişti. Rusya ile sorunlar yaşayan Estonya, Rusya kaynaklı korsanlık girişimlerine uzun süre maruz kalınca önemli savunma sistemleri geliştirdi. Savaş başlar başlamaz Gürcistan Dışişleri Bakanlığının internet sitesine ev sahipliği yapan Estonya, ayrıca Gürcistan'a destek olarak asker yerine internet güvenliği uzmanları gönderdi.

Yine birçok Gürcü gazetesi ve haber kanalı, korsanların güvenlik bariyerlerini geçemediği Google'ın bünyesinde "blog" açarak yayınını sürdürmeye çalıştı. Rus korsanların, resmi sitelerin yanı sıra, Gürcülerin ülke içinde iletişimini ve dünyayla haberleşmesini etkilemek için özellikle gazeteleri ve haber sitelerini hedef aldığı görüldü.

Savaşın teknoloji boyutunda dikkati çeken bir başka gelişme ise, Gürcistan'ın telekomünikasyon altyapısının Rus bombardımanının ana hedeflerinden biri olması oldu. Özellikle cep telefonu kuleleri vuruldu. Gürcistanlılar, ülke içinde telefon görüşmelerinde ciddi sorunlar yaşadı. Bazı Rus web sitelerinin de çökertilmesi, siber cephede cılız da olsa karşı atakların da bulunduğunu gösterdi.
Bu haber toplam 1226 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri