Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusların Türk Boğazı Planı

19.03.2010 08:19
Rusya’nın Türkiye’yi devre dışı bırakarak petrol boru hattı kurma teşebbüsü sonuç vermedi. Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı inşaatı durduruldu.
Boğazlara alternatif olarak geliştirilen Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı inşaatı durduruldu.

Rusya’nın Türkiye’yi devre dışı bırakarak petrol boru hattı kurma teşebbüsü sonuç vermedi. Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı projesiyle ilgili tartışmalar Rusya’da büyük bir hızla devam ediyor. Rus Vedomosti gazetesi Transneft petrol şirketinin Başbakan Yardımcısı İgor Seçin'e gönderdiği mektupta boru hattının sorunlarıyla ilgili detaylı bilgi verdi. Haberde, devlete ait olan Transneft Petrol Şirketi Genel Müdürü Nikolay Tokarev'in Başbakan Yardımcısı Seçin'e petrol boru hattı için gerekli kaynağın bulunmadığı ile ilgili tespitler yer aldı.

PROJE EKONOMİK DEĞİL

Mektupta, Burgaz-Dedeağaç boru hattının ekonomik verimliliğinin projenin başlatılmasından sonra öğrenilebileceği belirtilerek, “Proje ekonomik olmaktan ziyade daha çok jeopolitik amaç taşıyor” ifadesine yer verildiğini belirtildi. Tokarev, mektupta projeye katılan Rosneft ve Gazpromneft'in ekonomik sorun olarak sivrilen ulaştırma maliyeti gibi problemleri halletmek istediklerini belirtiyor. Ayrıca yeterli petrol sirkülasyonunun sağlanamayacağını ifade ediyor.

BULGARİSTAN SUÇLANDI

Haberde, Bulgaristan'ın Burgaz Karadeniz Limanı'ndan Yunanistan'ın Dedeağaç'taki Limanı'na kadar uzanacak boru hattının Türk Boğazları'nı devre dışı bırakmak için planlandığı hatırlatılıyor. Gazete, 280 kilometrelik boru hattının inşası konusunda Rusya, Bulgaristan ve Yunanistan 1995'te anlaştığını ve 2006 yılında planladıklarını ancak projenin henüz başlatılmadığını kaydedildi. Rusya'nın bu durumdan Bulgaristan hükümetini suçlu olarak gösterdiği ifade edildi.

‘Petrolümüz yetmez’

Moskova Bankası analistlerinden Denis Borisov da Vedomosti'ye yaptığı açıklamada petrolün hem Burgaz Dedeağaç hemde Samsun-Ceyhan hattını aynı anda doldurmaya yetmeyeceğini söyledi. Yaklaşım bir çok Rus analisti tarafında da paylaşılıyor. Rosneft, Gazpromneft, Başbakan yardımcısı İgor Seçin ve Rus bakanlar gazetenin konuyla ilgili sorularına yanıt vermekten kaçınırken, Transneft şirketi yetkilisi İgor Demin yaptığı açıklamada, Tokarev'e ait olduğu belirtilen mektubun içeriğinin “tamamen Vedomosti muhabirinin hayal ürünü” olduğunu ileri sürdü.

Güney Akım’da stratejik ortaklık

Vedomosti gazetesi, boru hattının yıllık kapasitesinin 35 milyar ton olduğunu ancak Gazpromneft'in bu boru hattına yılda sadece 3 milyar ton petrol verebileceğini bildirdiğini kaydetti. Türkiye ve Rusya'nın Samsun-Ceyhan petrol boru hattı konusunda anlaşma imzaladığı belirtilen haberde, “Tokarev, Samsun-Ceyhan ve Burgaz- Dedeağaç projelerini birleştirmeyi teklif etmişti. Ama nasıl gerçekleştirilebileceği henüz belli değil. Türkiye, Rusya'nın Güney Akım projesinde stratejik ortağıdır” ifadesine yer verildi.

Bu haber toplam 954 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri