Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya,Gürcistan'dan çekiliyor

09 Eylül 2008 / 20:57
Daha önce "Gürcistan'ın toprak bütünlüğü göz ardı edilebilir" diyen Rusya çekilme kararı aldı. Bakın Rusları kim ikna etmişti?
Fransa'nın arabuluculuğuyla çekilme belgesi imzalayan Rusya'nın, Gürcistan topraklarından çekilmeye başladığı bildirildi.

Gürcistan'ın Abhazya sınırına yakın Samegrelo bölgesinin Çhorotsku kaymakamı Merab Şelia, yaptığı açıklamada, bölgedeki Rus askerlerinin bu sabahtan itibaren geri çekilmek için hazırlık yapmaya başladığını kaydetti.

Şelia, Rus askerlerinin Çhorotsku'daki kontrol noktasını gün bitimine kadar terk etmesini beklediklerini ifade etti.

ARABULUCU FRANSA

Fransa Cumhurbaşkanı ve AB Dönem Başkanı Nicolas Sarkozy'nin arabuluculuğuyla taraflar arasında imzalanan yeni belgede, Rus askerlerinin Abhazya ve Güney Osetya dışındaki Gürcü topraklarını bir hafta içinde terk edeceği bildirilmişti.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Rus askerlerinin topraklarından çekilmesinden sonra AB gözlemcilerinin, Abhazya ve Güney Osetya'daki sorunlu bölgelerde dahil olmak üzere ülke geneline yayılacağını ifade etti.

Saakaşvili, AB'nin, Abhazya ve Güney Osetya'daki topraklarını terk etmek zorunda kalan mültecilerin evlerine dönmelerine olanak sağlanması için her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu kaydetti.
Kaynak:
Bu haber toplam 822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri