Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya 2 askeri üs kuruyor

24 Eylül 2008 / 11:11
Rusya Bağımsızlıklarını Tanıdığı Gürcistan'ın Abhazya ve Güney Osetya Bölgelerine Askeri Üs Kurma Çalışmalarına Hız Verdi. Moskova ile Askeri İşbirliği Anlaşması İmzalayan Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş, Rusya'ya İki Askeri Üs Vereceklerini Açıkladı.
Rusya bağımsızlıklarını tanıdığı Gürcistan'ın Abhazya ve Güney Osetya bölgelerine askeri üs kurma çalışmalarına hız verdi. Moskova ile askeri işbirliği anlaşması imzalayan Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş, Rusya'ya iki askeri üs vereceklerini açıkladı. Gürcistan topraklarından 10 Ekim'e kadar çekilmeyi planlayan Rusya Abhazya ve Güney Osetya bölgelerine 7 bin 600 asker gönderecek.Bagapş, Rusya'ya Guduatu ve Ochamchira bölgesinde iki ayrı askeri üs verileceğini, bölgede hazırlıkların başlatıldığını söyledi. Rusya'ya verilecek üsler ülkenin doğu ve batı bölgelerinde yer alıyor. Guduatu bölgesinde bulunan askeri havalimanının da yeniden açılacağını kaydeden Abhaz lider, "Rus askerleri ve aileleri için konut ve diğer altyapı inşaatlarında gerçekleştirilecek. Ochamchira liman bölgesi takviye ediliyor." dedi.Düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Bagapş, Gürcistan'ın hala NATO'ya girme isteğinde olduğunu, ülkesinin güvenliği için de sınır bölgelerinin daha kuvvetli hale gelmesi gerektiğini ifade etti.


sondakikaRusya Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinin bağımsızlıklarını 8 Ağustos'ta başlayan beş günlük savaşın ardından 26 Ağustos'ta tanımıştı. 17 Eylül'de iki bölge ile askeri ve ekonomik alanları da kapsayan işbirliği anlaşması imzalayan Rusya bölgenin güvenliği için gerekli desteği vereceğini kaydediyor. Rusya'nın dışında Nikaragua'nın tanıdığı iki bölgeyi Belarus ve Venezüella'nın da tanıması bekleniyor.

(CİHAN)
Bu haber toplam 1388 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri