Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya: İsrail hesap vermeli

02.06.2010 18:56
"İsrail'in yaptıkları yine görmezden gelinirse, İsrail bu tür hareketlerine devam edecektir."

İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren filoya saldırısı ve dokuz kişinin hayatını kaybetmesi ile ilgili Moskova'dan tepkiler sürüyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev hiç bir gerekçesi olamayacak saldırının araştırılmasını isterken, Rusya ve AB ortak açıklamasında Gazze'de ablukanın kaldırılmasını ve her türlü insan ve ticari giriş çıkışın acilen serbest bırakılmasını talep etti.

Filistin'in Moskova Büyükelçisi Fayed Mustafa Ria Novosti haber ajansında düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Mustafa açıklamasında, "Bu operasyon bir anda gerçekleşen bir olay değil. Çok dikkatli bir şekilde planlandı. İsrail'de bir çok birim ortak toplantılar gerçekleştirdi. Olayın detayları üzerinde çalışıldı." dedi.

SUÇLULAR ULUSLARARASI MAHKEMEDE HESAP VERMELİ

İsrail'in hedefinin abluka altında tutulan Gazze'ye insani yardımların gönderilmesinin tamamı ile durdurulması olduğunu kaydeden Filistinli diplomat, "Gelecekte bu tür olayların yaşanmaması için uluslararası toplum nezdinde oluşturulacak bir komisyon bu olayı araştırmalı. Operasyonun bütün detayları üzerinde durmalı. Suçlular bulunarak uluslararası mahkemelere çıkartılmalı. İsrail'in yaptıkları yine görmezden gelinirse, İsrail bu tür hareketlerine devam edecektir." çağrısında bulundu.

Bu haber toplam 1496 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri