Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya: MI-6, AB'yi kontrolüne almak üzere

11 Haziran 2008 / 09:37
Rusya ile İngiltere arasında ki kriz, The Economist'in son sayısındaki yazıyla birlikte yeniden alevlendi.
İngiltere istihbarat teşkilatı MI-6'nın bir dizi operasyon ve suçlamayla, AB siyasi kuruluşları üzerinde kontrol tesis etme girişiminde bulunduğu ileri sürüldü.

İddia, ismini vermeyen ve Ria Novosti'ye konuşan üst düzey bir Rus güvenlik yetkilisine ait.

Rus yetkili, ajansa, Rusya'nın casusluk faaliyetleri ile ilgili olarak bir yığın suçlama yapıldığına dikkat çekti ve örnek olarak da 29 Mayıs'ta The Economist'te yayımlanan "AB kendini savunabilir mi?" yazısını gösterdi.

Yazıda, "Rusya, Brüksel ve Strasbourg'ta casusluk faaliyetlerinde bulunuyor. Bu faaliyetler çok iyi finanse ediliyor. Her zamankinden daha iyi hedefe odaklı ve koordineli bir şekilde gerçekleştiriliyor" iddiasında bulunuluyordu.

The Economist, Rus iç istihbarat teşkilatı FSB'nin sadece istihbaratla ilgilenmediğini, gazeteciler, danışmanlar ve hatta öğrencilerle ilgili faaliyetlerde bulunduğunu da ileri sürüyordu.

The Economist'te çıkan yazıyı yorumlayan ve adının açıklanmasını istemeyen Rus güvenlik uzmanı, "AB dışişleri bakanlarının, 26 Mayıs'ta Rusya ile Ortaklık ve İşbirliği anlaşması için görüşmelere başlanmasını kabul etmesinin hemen ardından bu yazının yayımlanması uyumlu olmadı" dedi.

Yeni ortaklık anlaşması müzakerelerinin, 26-27 Haziran'da, Sibirya'nın batısında Khanty-Mansiisk'te düzenlenecek Rusya-AB zirvesinde başlatılması bekleniyor.

Eski anlaşmanın süresi Aralık 2007'de dolmuş ve bir yıl daha uzatılmıştı.

Rusya'nın Polonya ile et ihracatı ve Litvanya ile enerji tedariki sorunlarını çözdüğüne işaret eden Rus uzman, Londra'nın Soğuk Savaş dönemi casus hikayeleri ile Rusya hakkında paranoya ve korku salmaya çalıştığını ileri sürdü, "Moskova'nın, Paris, Berlin ve Roma gibi Avrupa başkentleri ile yapıcı diyalog geliştirmesi İngiltere'yi mutlu etmiyor" görüşünü savundu.

Rus güvenlik uzmanı bir de imada bulundu ve Londra'nın AB siyasi kuruluşlarındaki önemli mevkilere, hep İngiliz yetkilileri yerleştirerek, Avrupa Birliği'ndeki pozisyonlarını güçlendirmeye çalıştığını söyledi. Rus yetkili, bunun aynı zamanda AB'nin dinamitlenmesi anlamına gelebileceğini de ima ederek, "İngiltere, ortak para, serbest dolaşım ve Avrupa anayasası taslağı dahil, başlıca Avrupa entegrasyonu mekanizmalarına şiddetle karşı çıkıyor" şeklinde konuştu.

Londra'nın kendi gündemini sürdürdüğünü söyleyen Rus güvenlik uzmanına göre, İngiltere, bölgesel çıkarlarını korumak ve uzun vadeli hedeflerini gerçekleştirmek üzere, Avrupa yetkililer üzerinde Soğuk Savaş döneminin en iyi kontrol denetimlerini uyguluyor.

LİTVİNENKO SORUN OLMUŞTU

İngiltere ile Rusya arasında daha önce de Batı'ya iltica eden Aleksander Litvinenko, önemli bir sorun haline gelmişti. Çeçenlerle Rusların ikinci savaşına yol açan Moskova'daki bir dizi patlamayı, FSB'nin gerçekleştirdiğini bizzat bildiğini söyleyen Litvinenko, İstanbul üzerinden Batı'ya kaçmış, bir müddet Polonya'da yaşamıştı. Burada Çeçen direnişçilerin sitesine önemli yazılar yazan ve durum tesbitleri yapan Litvinenko daha sonra Londra'ya iltica etmişti. Litvinenko, burada halen belirlenemeyen şekilde vücuduna zerkedilen nükleer bir maddeyle öldürülmüştü.

İngiltere, Litvinenko'ya suikast girişiminde bulunduğunu ileri sürdüğü iki FSB ajanını, yargılamak üzere istiyor fakat Rusya vermiyor.

DUNYA BULTENİ
Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri