Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Rusya Müslümanının geleceği var mı?'

26 Haziran 2008 / 09:59
Rusya İslam Komitesi, Kremlin'e Kuzey Kafkasya'da Müslümanlara yönelik baskılara son verilmesi çağrısı yaptı.
Rusya İslam Komitesi Başkanı Geydar Cemal 23 Haziran’da 'Rusya Müslümanının geleceği var mı?' başlığıyla Rosbalt haber ajansında düzenlediği basın toplantısında Rusya yönetiminden beş talepte bulundu:

Müslümanlar ülkenin iç ve dış politikasının oluşturulması sürecine dahil edilsin.
Öncelikle Kuzey Kafkasya olmak üzere nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan cumhuriyetlerde yönetim organları için özgür seçimler yapılsın.
Müslümanların medya organlarında çalışmalarına izin verilsin.
Müslümanlar aleyhine uydurma gerekçelerle başlatılan siyasi davalar incelensin.
İslami kitaplar yasağına sonra verilsin.
Cemal "Rusya'da İslam'a saldırı, Rusya devleti istikrarını veya tamamen Rusya medeniyetini doğrudan tehdit eden bir şekle dönüştü. Müslümanlar büyüyen ölçülerde takip edilmelere maruz kalıyorlar. Yüzlerce uydurulmuş dava. Yasaklanan İslami eserler listesi büyüyor" dedi.


Halkı Müslüman olan cumhuriyetlerde inanan gençlere yönelik 'acımasızca maddi manevi baskı yapıldığını belirtip ekledi:“Buralarda siyasi yönetim yerli rüşvet klanları tarafından gasp ediliyor. Bu konuda onlar merkezin desteğini umuyorlar. Ve bu desteği ummak kendi öz halkına yıkıcı zarar veriyor. Gençlerin kanını akıtmaya kalkışıyorlar. Tüm bunlar insanların barsını tüketiyor ve Rusya'yı patlama sınırına taşıyor. Kesinlikle şunu söylemek mümkün; Vladimir Putin'in sekiz yıllık idaresi sonucunda Kafkas silahlı direnişine karşı zafer elde edildiği yönündeki geniş çaplı iddialar doğru değil. Silahlı direniş var, sağlamlaşıyor, başka şekiller alıyor ve geçmişte olduğu gibi milli-ayrılıkçı değil, siyasi ve enternasyonel oluyor. Ve bu Rusya için yayılması kolayca durdurulan, yok edilen ve kazanılan önceki milli ayrılıkçılıklardan çok daha tehlikeli."Cemal, Rusya'yı dağılmaktan korumak için Müslümanlara yönelik politikasının kesinlikle değişmesi gerektiğini vurguladı. Rusya yönetimine taleplerini bir mektupla ileteceklerini belirterek “Rusya'nın kaderine kayıtsız değillerse Müslümanların taleplerini duymalılar” mesajı verdi.Kaynak: Ajans Kafkas

Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri