Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya'da ki insan hakları ihlallerini araştırıyordu

16.07.2009 11:13
Rusya'nın en önemli insan hakları savunucularından Natalya Estemirova öldürüldü.
Çeçenya’da güvenlik güçlerinin karıştığı adam kaçırma, yargısız infaz, işkence ve insan hakları ihlallerini araştıran ödüllü insan hakları savunucusu Natalya Estemirova dün kaçırılıp öldürüldü.

Sabah saatlerinde Çeçenya’nın başkenti Caharkale’deki evinden zorla bir araca bindirilen Estemirova’nın cesedi öğleden sonra İnguşetya’nın eski başkenti Nazran yakınlarında bulundu.

Rus yetkililer de, ülkenin önde gelen insan hakları savunucularından Natalya Estemirova'nın ölü bulunduğunu açıkladı.

Çığlıkları her yerden duyuldu

Natalya Estemirova'nın cesedi, kaçırılmasından birkaç saat sonra, Çeçenistan'a komşu ve Rusya'ya bağlı İnguşetya'da bir ormanda bulundu.

Görgü tanıkları, dört kişinin dün sabah Estemirova'yı Çeçenistan'ın en büyük kenti Grozni'deki evi önünde zorla bir araca bindirdiklerini söyledi.Estemirova'nın çığlık seslerinin çevredekilerce de duyulduğu belirtildi.İnguşetya'dan gelen ilk bilgiler, Natalya Estemirova'nın vurularak öldürüldüğü şeklinde.

Memorial yetkilileri, Natalya Estemirova'nın dün Çeçenistan'da bir dizi görüşme ve Çeçenistan İçişleri Bakanı'yla birlikte ortak bir gezi yapmayı plandığını açıkladı.

Memorial’ın başkanı Oleg Orlov, tanıkların ifadelerine dayanarak Caharkale’de dört kişinin Estemirova’yı sabah saat 8.30’da silah zoruyla bir araca bindirdiğini ve insan hakları savunucusunun bu sırada “Beni kaçırıyorlar” diye bağırdığını söyledi.

Natalya Estemirova, Çeçenistan'da yüzlerce insan hakları ihlalini belgelemiş ve kendisine 2006’da Moskova’da öldürülen ve Çeçenya’nın çağlığı olarak tanınan gazeteci Anna Politkovskaya öldülü verilmişti.

Estemirova, İsveç ve Avrupa parlamentolarınca da ödüllendirilmişti.

Estemirova'nın ortak araştırmalar yürüttüğü isimler arasında Çeçenistan'daki insan hakları ihlalerine karşı çıkan Avukat Stanislav Markelov da vardı. Markelov da, bu yılın ocak ayında Moskova'da vurularak öldürülmüştü.
Bu haber toplam 956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri