Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nükleerde 100 milyar dolarlık hedef

13.01.2010 17:57
Rusya ve Türkiye nükleer enerjide işbirliği anlaşması imzaladı..
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti kapsamında Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le ikili ve heyetler arası bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede ticaret ve işbirliği konuları üzerinde duruldu. Görüşme, Putin'in çalışma ofisinin bulunduğu hükümet merkezi Beyaz Ev'de yapıldı. Putin, görüşmede yaptığı açıklamada, "Geçen yıllar içinde dostça, etkili ve gelişen iş ilişkileri içinde bulunduk. Son birkaç yıl içinde ilişkimiz, uluslararası seviyede artarak önemli bir hale geldi. Türkiye, Rusya'nın ABD'nin ve İngiltere'nin de önünde olan bir ticari ve ekonomik partnerimiz olmuş ve bizimle birlikte önemli projelere imza atmıştır" şeklinde konuştu.

Putin, görüşmede diplomatik ilişkiler açısından da Türkiye ile mesafe kaydettiklerini sözlerine ekledi. Başbakan Erdoğan da, Türkiye ve Rusya arasında 2009'un Ağustos ayında hedeflendiği gibi önümüzdeki 5 yıl için yıllık 100 milyar dolara varan bir iş hacmine ulaşma şansını yakalamayı ümit ettiklerini söyledi. Görüşmede ayrıca ikili ticaret ve enerji projeleri konuları da ele alındı.

NÜKLEER ENERJİDE İŞBİRLİĞİ

Öte yandan Cihan ajansının haberine göre, Rusya ve Türkiye nükleer enerjide işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşamayı Türk tarafı adına Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya adına da Başbakan Yardımcısı İgor Seçin parafe etti.
Bu haber toplam 1166 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri