Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya süper pazar oldu

30 Mayıs 2008 / 11:35
Süper devlet süper pazar oldu.

Bir zamanların süper devleti Rusya, yüzde 20 ile dünyada perakende pazarı en hızlı büyüyen ülkeye dönüştü. Colins ve Fiba Grubu'nun öncü olduğu pazarı diğer Türk şirketleri de takibe aldı.

Soğuk savaş döneminde 'süper devlet' olarak tanımlanan Rusya, yüzde 20 oranıyla dünyada perakende pazarı en hızlı büyüyen ülkeye dönüştü. 143 milyon nüfusa sahip ülkedeki öncü Türk markalarından Colins'in Rusya Perakende Genel Müdürü Harun Bolel, "Rusya'da genel ekonomi yüzde 7, perakende sektörü ise yüzde 20 büyüyor. Perakende için bu oranın dünyada başka örneği yok” dedi. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon ihracatçıları Birliği (İTKİB) tarafından düzenlenen 'Rusya Federasyonu Perakende Pazarı ve Yatırımcılar İçin Fırsatlar' başlıklı programda konuşan Bolel, yüzde 90'ı batılı olan yatırımcıların Ruslarla ortaklaşa alışveriş merkezleri kurarak bu fırsattan yararlandığını söyledi.

KESİNLİKLE DEĞERLENDİRİLMELİ

İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ise, petrol fiyatlarındaki yükselişin Rusya'daki kişi başına milli geliri artırdığını ve Rusları özel tüketime yönelttiğini söyledi. 2010 yılında Rusya'daki kişi başına harcanabilir gelirin 10 bin doların üzerine çıkacağını belirten Orakçıoğlu "Ülkemize coğrafi yakınlığı da dikkate alındığında, tekstil ve konfeksiyon ticareti açısından kesinlikle çok iyi değerlendirilmesi gereken, alım gücü yüksek bir pazar" dedi.

Colins ve Fiba Grubu öncü

İTKİB Rusya Federasyonu Temsilcisi Sabahattin Yavuz, Rusya perakende pazarının 420 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığını söyledi. Nüfusu 1 milyonu geçen 14 kentinde batılıların perakende yatırımı için yarıştığı Rusya'da Türk firmalarının öncülüğünü Colins ve Fiba Grubu yapıyor. 52 doğrudan mağaza açan Colins, 125 de franchise verdi. Franchise sayısının yıl sonunda 170 çıkarılması hedefleniyor. Fiba Grubu ise, 2005 yılında girdiği pazarda Marks & Spencer markasıyla 13 mağaza açtı.

Yeni Şafak - Şükrullah Dolu

Bu haber toplam 1892 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri