Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya'da al gülüm ver gülüm

13 Mayıs 2008 / 09:47
Geçtiğimiz gün devlet başkanlığından başbakanlığa geçen Rusya lideri Putin yeni kabinesini Devlet Başkanı Medvedev'e sundu. Medvedev listeyi bekletmeden onayladı.
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, yeni kabinesinin kompozisyonu ve yapısı ile ilgili önerisini Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'e sundu. Putin konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede kabinede yer alacak isimler ve hükümet yapısı ile ilgili Medvedev'le müzakerede bulunduklarını açıkladı. Yeni kabinede yedi başbakan yardımcısı yer aldı. Kabinede eski bakanların bir çoğu yer aldı. Eski Başbakan Viktor Zubkov başbakan birinci yardımcılığına getirildi.

7 BAŞBAKAN YARDIMCISI

Başbakan birinci yardımcılığına getirilen diğer isim İgor Şugalov ekonomi, dış ticaret, dünya ticaret örgütü üyeliği sürecini takip edecek. Eski kabinede yer alan başbakan birinci yardımcısı Sergey İvanov başbakan yardımcılığına getirilirken, Dışişleri Bakanı Sergey İvanov da koltuğunu korudu. Genelkurmayla sıkıntılı ilişkileri bulunan ve değişmesi beklenen Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov Putin'in kabinesinde görevine devam edecek. Serdyukov eski başbakan Zubkov'un damadı. Adalet Bakanı Vladimir Ustinov'un yerine bölge valisi Aleksander Konavalov getirildi.

Kabinede 2 kadın bakan yer alıyor

Yeni Rus kabinesinde iki kadın bakan da yer alırken, bunlardan Elvira Nabiullina 2000 yılından beri koltuğunu koruyan German Gref'in yerine Ekonomi ve Ticari Kalkınma Bakanlığı'na, Tatyana Galikova da uzun süredir icraatlarından dolayı eleştirilen Mihail Zurabov'un yerine yeni Sağlık ve Sosyal Gelişme Bakanlığı'na atandı.

Kaynak:
Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri