Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya'nın 'Büyük Türkiye' planı

03.08.2009 18:21
6 Ağustos'ta Ankara'ya gelecek olan Putin ile Erdoğan arasındaki zirvenin gündeminde Kafkasya, Ortadoğu ve enerji var.
Kremlin temsilcileri, son dönemde Türkiye'den "bölgesel güç" olarak söz etmeye, Kafkasya ve Karadeniz'deki sorunların Ankara ve Moskova tarafından çözülmesi, dış güçlerin bölgeden uzak tutulması gerektiği propagandası yapmaya başladı.

Türkiye'nin siyaset, ekonomi ve enerjide bölgesel güç haline gelmeye başladığı, Moskova'nın ise ABD'ye karşı yeni müttefikler bularak uluslararası alanda dengeleri değiştirmeye çalıştığı bir dönemde Rusya Başbakanı Vladimir Putin Ankara'yı ziyaret edecek.

2004 yılındaki ziyaretiyle 500 yılı aşkın bir süredir Türk başkentine gelen ilk Rus lideri olan Putin'le Recep Tayyip Erdoğan arasındaki Türk-Rus zirvesinin gündemi hayli yüklü. İki başbakanın 6 Ağustos'ta ele alması beklenen konuların başında Ortadoğu, Irak, İran'la ilgili gelişmeler ve özellikle Kafkasya geliyor.

En önemli unsur KafkasyaRusya ile Gürcistan arasında geçen yılın ağustos ayındaki savaşın ardından Kafkasya, Türk-Rus işbirliğinin en önemli unsuru haline gelmeye başladı. Türkiye'nin savaş günlerinde önerdiği "Kafkasya Barış ve İstikrar Platformu"na Moskova anında destek verdi.

Türkiye'nin savaş öncesinde yakın ilişki içinde bulunduğu Gürcistan'ı desteklemekten kaçınması, Rusya'yı suçlayan açıklamalar yapmaması ve Amerikan savaş gemilerinin Karadeniz'e geçişini Montrö Antlaşması'na sıkı sıkıya bağlı kalarak düzenlemesi Moskova'da dikkatle not edildi ve bölgesel işbirliğinin çerçevesi iyice şekillendi.

Bölgesel güç TürkiyeKremlin temsilcileri, son dönemde Türkiye'den "bölgesel güç" olarak söz etmeye, Kafkasya ve Karadeniz'deki sorunların Ankara ve Moskova tarafından çözülmesi, dış güçlerin bölgeden uzak tutulması gerektiği propagandası yapmaya başladı.

Dengelerin değiştiği bir dönemde Rusya, Kafkasya'daki en yakın müttefiği olan Ermenistan'la Türkiye arasındaki yakınlaşma sürecini en azından şimdilik baltalamadı.

ABD'nin Kafkasya'ya girmek için bölgesel sorunları kullanmasından endişe eden Moskova, yıllardır "dondurduğu" Karabağ sorununu çözmek için aniden harekete geçti ve bu konuda da Türkiye ile temas kurmaya başladı. Bazı Rus gözlemciler, Kremlin'in ABD'ye karşı yeni ittifaklar aradığı bu dönemde sağlanan yakınlaşmanın geçici olacağını, iki ülke arasındaki tarihsel rekabetin ileride yeniden başlayacağını düşünüyor.

Nükleer santral ihalesi
Siyasi işbirliği, enerji alanında geçmişte düşünülmesi bile olanaksız olan bazı projelerin uygulanmasının önünü açtı. Görüşmelerde Türkiye'nin kısa süre öncesine kadar sıcak bakmadığı Mavi Akım-2 doğal gaz boru hattı ile Rusya'nın aniden ilgilenmeye başladığı Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projelerinin ele alınması bekleniyor.

Söz konusu iki proje Hindistan'a kadar uzanacak dev Akdeniz hattı projesinin uygulanması açısından da önem taşıyor. Putin'in Türkiye'nin ilk nükleer santralının ihalesini kazanan Rus şirketinin elektrik fiyatında indirime gideceğini açıklaması beklenen ziyarette ele alınacak bir diğer konu da gümrük sorunları.
Bu haber toplam 1694 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri