Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya'nın Kuzey Kafkasya stratejisi değişti mi?

18 Ekim 2008 / 18:32
Rusya, bir zamanlar parçalayıp yönettiği Kafkasya'yı, şimdi de etnik kökenlerine göre birleştirip de yönetmek istiyor
Aynı etnik gruptan gelen Çeçen ve İnguşlar, SSCB zamanında Çeçen-İnguş Cumhuriyeti olarak bir siyasi yapıdaydı. Çeçenler 1991'de bağımsızlıktan yana tercih yaparken İnguşlar Rusya Federasyonu'nda kalmak isteyince yollarını ayırmışlardı. Geçen günlerde Caharkale'de bu yönde bir miting bile yapıldı.

Buna paralel bir gelişme 'Çerkesya'da yaşanıyor. Kabardeyler ile Balkarlar bugünlerde ayrılık şarkısı tutturmuş gidiyor. Balkar Halkı İhtiyarlar Heyeti 'Haklar geri iade edilmezse Balkarya kurulur' resti çekti. Tabii, Balkarya kurulurken ileri bir hedef daha var; O da komşu Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'ndeki Karaçaylarla birleşmek.

Karaçay-Çerkes'te de bu talebe denk düşen gelişmeler yok değil. Kremlin Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'ne Karaçay kökenli Rusya Anayasa Mahkemesi üyesi Boris Ebzeyev'i atadığından beri cumhuriyetin etnik fay hattından çatırtı sesleri geliyor. Ebzeyev'in başbakanlık koltuğuna Çerkeslerin oturtulması geleneğini bozarak Yunan asıllı Vladimir Kayşev'i ataması Çerkeslerin eski bir ülkelerini diriltti: 'Adıgey ve Kabardey ile birleşmek.' Sovyet diktası Kafkasya'da hepsi Adıge olarak anılan Çerkes halkını üçe bölmüştü. Adıgelerin bir kabilesi olan Kabardeyler ayrı bir millet muamelesiyle Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nde, batıdaki Adıgeler Adıgey Cumhuriyeti'nde doğudaki Adıgeler de Çerkes ismiyle Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti sınırlarında kalmıştı. Şimdi yıllar sonra Türk kökenli Balkar ve Karaçayların ortak devlet hayalleri depreşirken üç cumhuriyetteki Çerkesler de madem öyle biz de birleşelim diyor.
Bu haber toplam 1010 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri