Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya'ya kafa tutuyor

08 Ağustos 2008 / 17:24
Rusya ve Gürcistan arasındaki gerginlik Türkiye'yi etkiler mi? Ali Kemal Erdem'in özel haberi.
Güney Osetya'nın bağımsızlığını engellemek için Rusya ile savaşmayı göze alan Gürcistan Ordusu, 1997 yılından beri TSK'dan büyük eğitim desteği alıyor.

Dünyanın gözü Rusya'nın savaş tehditlerine karşın tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Gürcistan Ordusu'nun operasyonuna döndü. Rus Ordusu'na meydan okuyan Gürcü Ordusu ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasında 1997 yılından beri sıkı bir işbirliği bulunuyor. Gürcistan Ordusu, 1993 yılında Rusya ve diğer Kuzey Kafkasya halklarınca desteklenen bağımsızlık yanlısı Abhazya karşısında ağır yenilgiye uğramıştı. Bu tarihten sonra ordusunu modernize etmeye çalışan Gürcistan'ın ABD'den sonra kapısını çaldığı ikinci ülke Türkiye oldu. Sadece 1996 yılında Gürcistan'a 2 milyon 478 bin USD tutarında askeri yardım yapıldı. Ancak asıl işbirliği 1997 yılında Askeri Eğitim İşbirliği anlaşması ile başladı. Adeta aradan geçen 11 yıl içinde Gürcü Ordusu Türk elinden geçerek yeniden yapılandı desek abartı olmaz. Öncelikli olarak orduyu yönetecek olan subayların yetiştirildiği Gürcistan Müşterek Harp Okulu, Türkiye'nin desteğiyle Gürcistan Savunma Akedemisi olarak yapılandırıldı. Halen bu okulda eğitime Türkiye'de destek veriyor, Gürcü ordusunun yönetecek subaylar Türk öğretmenlerin de eğitiminden geçiyor. Ayrıca anlaşma kapsamında başarılı Gürcü öğrenciler karşılıklı öğrenci değişimi kapsamında Türkiye'ye getirilerek harp okulunda eğitim alıyor.

GÜRCÜ ÖZEL KUVVETLERİ VE JANDARMASINI DA TÜRKİYE YAPILANDIRDI

Karşılıklı anlaşma kapsamında askeri işbirliğinin en çok görüldüğü alan ise Gürcü Özel Kuvvetleri'nin ve komando birliklerinin eğitilmesi. Bu konuda Türk Özel Kuvvetleri'nin büyük desteği oluyor. Gene Gürcü Jandarması, Türkiye tarafından yapılandırıldı. Ancak jandarma sınıfının sonradan Gürcistan'da kaldırıldığını belirtiliyor. Gene geçtiğimiz yıl Türkiye – Gürcistan sınırında ortak güvenlik tatbikatı yapan iki ülke güvenlik güçleri arasındaki dostluk kapsamında Gürcistan'daki Marnevelli Havalimanı Türkiye'nin işbirliğiyle yeniden yapılandırıldı. Doğrulanmasa da bir ara bu havalimanında Türk savaş uçaklarının da bulunduğu iddiaları ortaya atılmıştı. Son olarak geçtiğimi yıl içinde Türkiye, Gürcü ordusuna aralarında helikopterlerin de bulunduğu askeri araç yardımında bulundu.

ÇİTLİOĞLU: GERGİNLİK TÜRKİYE'Yİ ETKİLEMEZ

Türkiye ve Gürcistan arasında çok yaygın bir askeri işbirliği olduğunu söyleyen Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Ercan Çitlioğlu, buna karşın Rusya ve Gürcistan arasındaki gerginliğin her iki ülke ile dostane ilişkileri olan Türkiye'yi arada bırakmayacağı görüşünde. Türkiye'nin 30'a yakın ülke ile askeri işbirliği olduğunu söyleyen Çitlioğlu, “Biz işbirliği anlaşması yaparken o ülkenin ileride kiminle savaşacağını bilemeyiz. Bu nedenle böyle bir olasılık Türkiye'yi iki ülke arasında bırakmaz” dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri