Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rüzgar enerjisine 1 Milyon İşci

21 Ocak 2009 / 16:48
2010 yılına kadar dünya çapında 1 milyonluk istihdam yaratılacak.
Yenilenebilir enerji sektöründe en hızlı büyüme kaydeden rüzgâr enerjisi imalat sanayi 2010 yılına kadar dünya çapında 1 milyonluk istihdam yaratacak.

Dünya Rüzgâr Enerji Konseyi verilerine göre yaşanan finansal krize rağmen dünya rüzgâr enerjisi sektörü yüzde 30 büyüme kaydetti. Artan yeşil enerji yatırımlarının bugüne kadar sektörde 400 bin kişiye istihdam sağladığını belirten Dünya Rüzgâr Enerji Konseyi Steve Sawyer, yapılan projeksiyonlar sonucu 2050 yılına kadar sektörde 3 milyon kişiye iş sahası yaratılacağını söyledi

Son 5 yıl içinde dünyada, özellikle ABD ve Çin’de rüzgâr enerjisi yatırımlarında büyük bir artış yaşandığına dikkat çeken Sawyer: “ Birkaç yıl önceye kadar rüzgâr yatırımlarına kuşkuyla bakılırken, yapılan yatırımlar sonucu, rüzgâr enerjisi günümüzde en ucuz ve en çevreci enerji üretim şekli olduğunu kanıtladı ” sözleriyle sektörün ulaştığı noktaya dikkat çekti.

Garrad Hassan Enerji danışmanlığı proje lideri Andrew Garrad, gelişmekte olan ülkelerin rüzgârdan enerji üretimini benimsemeleriyle Avrupa’nın rüzgâr enerjisi üretimindeki hâkimiyetinin sona erdiğini, önümüzdeki dönem içinde rüzgâr enerjisinin en çok büyüme göstereceği ülkeler arasında Çin ve Türkiye’nin olacağını vurguladı.

Rüzgâr enerjisi alanında Avrupa’nın en büyük yatırımcıları arasında yer alan E.ON şirketinin yenilenebilir enerji projeleri müdürü Frank Mastiaux, Avrupa’da yaşanan planlama kargaşasının endüstrinin gelişimini yavaşlattığı belirtti. Planlamada yaşanan olumsuzluklar nedeniyle Avrupa’da her beş projeden sadece birinin gerçekleştiğine dikkat çeken Mastiaux, ancak günümüzde kendini ispatlayan rüzgâr enerjisi alanında her on saatte bir yeni türbin montajı gerçekleştirdiğini kaydetti. Mastiaux, önümüzdeki dönem içinde rüzgâr enerjisi yatırımlarında patlama yaşanacağını ve hedeflenen noktaya ulaşmak için dünya çapında her 25 dakikada bir rüzgâr türbininin dikileceğini vurguladı.

Kaynak:
Bu haber toplam 800 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri