Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

S. Arabistan Türk berberi bıraktı

02 Haziran 2008 / 17:17
Allah'a hakaret ettiği bahanesiyle idamı istenen Türk berber Ersin Taze serbest bırakıldı.
S. Arabistan Türk berberi bıraktı

Suudi Arabistan'da tutuklu bulunan ve Allah'a hakaret ettiği bahanesiyle idamı istenen Türk berber Ersin Taze serbest bırakıldı.

Suudi Arabistan'da 'Peygambere küfrettiği' şüphesiyle tutuklanan Türk vatandaşı Ersin Taze serbest bırakıldı. Cihan muhabirinin Riyad Büyükelçiliği'nden aldığı bilgiye göre Suudi Arabistan'da 11 yıldır berberlik yapan Taze, bugün öğleden sonra serbest bırakıldı.

Ersin Taze'nin gözaltına alınmasından sonra olayı yakından takip eden Riyad Büyükelçisi Naci Koru Riyad Emiri (Valisi) Prens Selman'ın da aralarında olduğu Suudi yetkililere mektup göndermişti. Büyükelçilik, davanın mahkemeye intikal etmeden çözülmesi için çaba göstermişti. Riyad Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Taze'nin serbest bırakılması Riyad Emirliği'nin Büyükelçi Koru'nun mektubuna olumlu cevap vermesi neticesinde gerçekleşti.

Suudi Arabistan'da 'Allah'a küfretmek' suçundan hüküm giyen diğer Türk berber Sabri Boğday için temyiz süreci ise devam ediyor. Suçlu bulunarak idama mahkûm edilen Boğday'ın durumu da Türkiye tarafından yakından takip ediliyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 962 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri