Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

S.Arabistan ben de varım dedi

22 Şubat 2009 / 14:44
Petrolden Elde Ettiği On Milyarlarca Doları, Arap Dünyasının Liderliği İçin Kullanmak İsteyen Suudi Arabistan, Petrol Fiyatlarındaki Düşüşle Birlikte Bu Gücünü de Yitirmeye Başladı.
Petrolden elde ettiği on milyarlarca doları, Arap dünyasının liderliği için kullanmak isteyen Suudi Arabistan, petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte bu gücünü de yitirmeye başladı. Suudi Arabistan'ın Arap dünyasındaki liderlik yarışında geri kalmasının diğer bir sebebi olarak da Türkiye, İran ve Katar gibi ülkelerin de bölgede etkilerini gittikçe fazla hissettirmeleri gösteriliyor.

Ayrıca Ortadoğu'daki tüm Arap rejimlerinden daha popüler olan Hizbullah ve Hamas gibi örgütlerin Suudi Arabistan'ın yanı sıra Mısır'ın kontrolünde olmaması da Arap dünyasındaki geleneksel güç merkezlerinin irtifa kaybetmesindeki diğer önemli sebeplerden biri olarak belirtiliyor.

Amerikan AP ajansına konuşan Riyad'daki Kral Faysal İslami Çalışmalar ve Araştırmalar Merkezi'nden Awad el Bedi, Suudi Arabistan'ın artık reaktif pozisyonunu terk ederek yeni bir vizyon ortaya koyması gerektiğini belirtiyor.

Suudi Arabistan'ın şimdiki kralı Veliaht Prens ABDullah 2002 yılında ortaya koyduğu Arap Barış Planı'yla İsrail'e "1967 sınırlarına çekilmesi karşılığında tüm Arap ülkelerinin İsrail'i tanıması" şartını getirerek bir anda bölgenin en önemli aktörü durumuna gelmişti. Bu plan halen bölgedeki en gerçekçi çözüm önerisi olarak kabul ediliyor.

Ortadoğu'daki uzmanlar özellikle Gazze'deki saldırılar karşısında sessiz kalan ve sadece Hamas'ı eleştirmekle yetinen Mısır ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin büyük bir prestij kaybettiklerini, bu iki ülke yerine Türkiye ve Katar'ın ön plana çıktığını belirtiyor.

Ancak başta ABD olmak üzere Fransa'nın başını çektiği Avrupalı ülkeler, Ortadoğu'da inisiyatifin Mısır yerine başka ülkelerin eline geçmesi durumunda bölgedeki statükonun hızla değişebileceğini, bu yüzden son dönemde Mısır'a yapılan vurgunun bu korkunun eseri olduğun da altı çiziliyor. (CİHAN)
Bu haber toplam 1292 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri