Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saadet Partisi'nden TBMM'ne çıkarma

27.05.2009 17:44
Saadet Lideri Numan Kurtulmuş, 'mayınlı araziler' konusunda Meclis'teki AKP'li milletvekillerine uyarılarda bulunmak üzere, dün TBMM'ydi...
Saadet Lideri Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Meclis'te Cumhurbaşkanı Gül'e de çağrıda bulunarak, "Bu yapılan yasa tasarısı fevkalade yanlıştır. Sayın Cumhurbaşkanın ve Meclis'teki milletvekillerinin önünde tarihi bir fırsat vardır. Bu yasanın veto edilmesi, milletimizin büyük çoğunluğu tarafından beklenen bir durumdur" dedi.

Başbakan yanlış yapıyor

TasarIyI eleştirenleri'Yahudi düşmanlığı, faşizanlık' gibi nitelendirmelerle suçlayan Başbakan Erdoğan'ı da sert şekilde eleştiren Kurtulmuş, "Biz hiçbir şekilde Yahudi düşmanı olmadık. Ama biz siyonizmin yayılmacı politikalarına da her zaman karşı olduk. Esas bizim anlamadığımız, yıllardır siyonizmin yayılmacı politikalarına karşı duyarlı olduğunu bildiğimiz Sayın Başbakan, nasıl oldu siyonizmin yayılmacılığına karşı duyarlılık dile getirilince bunu Yahudi düşmanlığı ile tanımlıyor? Sayın Başbakanın buna açıklama getirmesi lazım" diye konuştu.

Saadet Partisi, mayınlı arazilerin 49 yıllığına temizlenmesi karşılığında yabancı şirketlere devredilmesini öngören tasarının görüşüldüğü Meclis'e dün çıkarma yaptı. Daha önce hükümeti defalarca uyaran Saadet Lideri Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, dün Meclis'te AKP'li vekillere vebal hatırlatması yaparken, Cumhurbaşkanı Gül'e veto çağrısında bulundu. Saadet Lideri Numan Kurtulmuş, 'mayınlı araziler' konusunda Meclis'teki AKP'li milletvekillerine uyarılarda bulunmak üzere, dün Partisinin Başkanlık Divanı üyeleri ve 30'a yakın eski milletvekili ile birlikte TBMM'ye geldi. Kalabalık bir heyetle önce TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı ziyaret eden Saadet Lideri Numan Kurtulmuş, Toptan'a tasarıyla ilgili sakıncalar, tehlikeler ve çelişkiler içeren bir rapor sundu. Basının sadece görüntü almasına izin verilen görüşmede Kurtulmuş, mayınlı arazilerin temizlenmesi tasarısına ilişkin düşüncelerini dile getirdi. Kurtulmuş, görüşmenin ardından bir süre muhalefet kulisinde eski milletvekilleriyle birlikte sohbet etti. Daha sonra bazı televizyonların canlı yayın konuğu olan Kurtulmuş, mayınlı araziler konusundaki tehlikeleri anlattı.

"Yanlış bir yasa"

Daha sonra Meclis bahçesinde kulis çıkışında gazetecilere açıklama yapan Numan Kurtulmuş, mecliste görüşülmekte olan Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesine ilişkin sakıncaları ve Türkiye'ye ilişkin tehditleri bir kez daha dile getirerek, "Bu süreçte fevkalade ciddi çelişkiler var. Sürecin gelişen kısmı içerisinde birbirisiyle çelişkili laflar, konuşmalar var" diye konuştu. Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Bu yapılan yasa tasarısı fevkalade yanlıştır. Yasalaşması halinde yanlışlık giderilmeyecek. Yanlış bir yasa Mecliste yasalaşmış olacak. Buradan çağrımız sayın Cumhurbaşkanınadır. Sayın Cumhurbaşkanın önünde Meclis'te milletvekillerinin ki tarihi bir fırsat vardır" dedi.

ERDOĞAN'A SERT CEVAP

Tasarıyı eleştirenleri 'Yahudi düşmanlığı, faşizanlıkla' suçlayan Başbakan Erdoğan'ı da sert şekilde eleştiren Numan Kurtulmuş, "Biz hiçbir zaman Yahudi düşmanı, Ermeni düşmanı, Süryani düşmanı, Keldani düşmanı olmadık. Biz bu topraklarda asırlardır bütün gayri Müslim unsurlarıyla barış içinde yaşamayı bilen bir milletin çocuklarıyız. Ve bu kültürün bugünkü temsilcileriyiz" diye konuştu.Kurtulmuş, "Ama biz siyonizmin yayılmacı politikalarına da her zaman karşı olduk. Esas bizim anlamadığımız, yıllardır siyonizmin yayılmacı politikalarına karşı duyarlı olduğunu bildiğimiz Başbakan, nasıl oldu siyonizmin yayılmacılığına karşı duyarlılık dile getirilince bunu Yahudi düşmanlığı ile tanımlıyor? Sayın Başbakanın, buna açıklama getirmesi lazım" diye konuştu. Başbakanın 'paranın dini imanı olmaz' açıklamasına sert tepki gösteren Numan Kurtulmuş, "Ben bir iktisat hocası olarak söylüyorum. Bu görüşü nerede okuduğunu, hangi mektepte öğrendiğini bilmiyorum. Ama benim bildiğim, emperyalizmin, kapitalizmin dini, imanı paradır" diye konuştu.

KURTULMUŞ: MECLiSTE OLSAYDIK GEÇMEZDi

TASARININ Meclis'ten geçiş sürecini de eleştiren Kurtulmuş, "Eğer biz mecliste olsaydık, bu yasa bu kadar rahat geçmezdi. Çok net söylüyorum" dedi. Veto edilmediği takdirde o bölgede eylem yapacaklarını, ayrıca halkın duyarlılığını ortaya koyacaklarını vurgulayan Kurtulmuş, "Mitingler, salon toplantıları yapacağız. Yanlış yapıldığı ortadadır. Bizim amacımız bağcıyı dövmek değil üzüm yemektir. Sonuç almaktır." diye konuştu. Üzerinde konuşulan bir çiftliğin tarımsal üretime verilmesi veya belli bir alanın mayından temizlenmesi şeklinde sunulmasını da eleştiren Kurtulmuş, "Ceylanpınar arazilerini katarsak, 650 bin dönümlük bir alan. Ki, bu Gazze şeridinin 6 katı büyüklüğünde bir alandır. Bizim Bolu ilimiz kadar bir alandır. Bu kadar büyük bir alanın 49 yıllığına, öyle görünüyor ki bir takım yabancı firmalara vereceksiniz" dedi. Bu arazide 50 yıldır hiçbir tarımsal faaliyet yapılmadığı için oldukça verimli olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, bu nedenle organik tarıma en elverişli alan olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin yıllardır GAP bölgesine yaptığı yatırımlar nedeniyle bölgenin fevkalade zengin olduğunu kaydeden Kurtulmuş, "Siz bu bölgeyi, 49 yıllığına vereceksiniz. Ve tarımsal üretim yabancı firmaların elinde olacaktır" dedi.

2 MİLYON İNSAN GELECEK

İhalelerle ilgilenenlerin İsrail firmaları veya onların ortak olduğu firmalar olduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, "Bu firmaların Türkiye'deki alanı alırlarsa teklifi, Kibbutz'lar oluşturarak bir takım tarımsal çiftliklerde yeni yabancı işçilerin çalıştırılması temin etmektir. Yaklaşık 100 dönüme bir kibutz kurulacağını hesaplarsak, aileleriyle birlikte 2 milyonluk bir nüfus buraya getirilecektir. Gelecek yabancılar kimlerdir? Hangi ülkeden ve ne şekilde geleceklerdir?" diye sordu.

Milli Gazete/internet
Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri