Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SP'de Kongre Günü Yaklaşıyor

29.09.2010 14:28
SP, 17 Ekim'de kayyum kontrolünde kongreye gidecek. Numan Kurtulmuş'un aday olup olmayacağı kadar Erbakan'ın yeni genel başkan adayı olarak kimi işaret edeceği de merak konusu.

 Mahkemenin Kongre Çağrı Heyeti Başkanı olarak atadığı Prof. Dr. Mustafa Kamalak'a hareketin manevi lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın kimi aday gösterip göstermeyeceği soruldu.

Kamalak "Erbakan'ın belirlediği bir aday henüz yok" açıklamasında bulunurken kulislerde adı geçenlerin sayısı bir hayli fazla.

Genel Başkan Numan Kurtulmuş'un yeniden aday olması ihtimaline karşı, delegelerin Erbakan üzerinde mutabık olacağı düşünülüyor ve geçiş dönemi için Hoca'nın aday olması gündemde.

Kurtulmuş aday olmaz ve Erbakan kanadı tek liste ile kongreye giderse adı geçen sayısı da bir hayli fazla.

KAMALAK, ÖZKAFA VE GÜNDOĞAN

Adı en çok zikredilen isim Saadet Partisi'nin Konya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mustafa Özkafa. Erbakan'ın "yeni prensi" olarak tanıtılsa da Erbakan kanadının yoğunlaştığı isim mahkemenin Kongre Çağrı Heyeti Başkanı olarak atadığı Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Kamalak. Özkafa ve Kamalak'ın dışında ağır basan isimlerden birisi de daha önceki kongrelerde de gündeme gelen Mete Gündoğan.

FATİH ERBAKAN NEDEN OLMAZ?

Saadet Partisi Genel Başkanlığı için Fatih Erbakan ismi medyada sık sık gündeme geliyor fakat şu süreçte aday gösterilmesine Erbakan kanadında bulunanlar da olumlu bakmıyor.

Fatih Erbakan'ın 11 Temmuz'daki kongre sonrasında Numan Kurtulmuş'u eleştirip, ağır ifadeler kullanması Saadet Partisi teşkilatını genel anlamda rahatsız etmiş durumda.

Öyle ki kongreden hemen sonra Akşam gazetesine verdiği röportajlardaki sözleri 
"teşkilatlarda Numan Kurtulmuş sinerjisi oluşmasına neden oldu" düşüncesi bile var.

HAZIR LİDER TÖNGÜÇ

Bu üç ismin dışında bir kişi daha var. Olaylı kongre sonrasında Erbakan kanadının teşkilatlanmasını üstlenen Anadolu Gençlik Derneği AGD'nin Başkanı İlyas Töngüç.

Töngüç, hem Türkiye'nin hemen noktalarında teşkilatlanmış olan AGD'ye bağlı gençleri koordine eden bir lider hem de Numan Kurtulmuş'un istifa etmesiyle onunla birlikte hareket edecek olan il ve ilçe başkanlarının yerine AGD teşkilatlarından hızlı bir şekilde kaydırma yapacak olması açısından genel başkanlık için uygun görülüyor.

Necmettin Erbakan'ın genel başkan adayını ise  önümüzdeki hafta açıklaması bekleniyor.

Haber 7

Bu haber toplam 1310 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri