Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Binlerce kişi İSTİFA ETTİ

09.10.2010 16:35
Saadet Partisi (SP) İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan partisinden istifa ederek, yola Numan Kurtulmuş'la devam etme kararı aldı. Saadet Partisi'nde büyük kopuş binlerce partilinin gövde gösterisi ile yaşandı.

 

İstanbul genelinde 2 bin 775 kişinin SP'den ayrıldığını söyleyen Erol Erdoğan, yeni partide yola devam edeceklerini, kadrolarının da açık olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz hafta Numan Kurtulmuş'un SP'den istifa edişinin ardından partiden kopuşlar sürüyor. SP'de en büyük kopuş İstanbul'da gerçekleşti. Kurtulmuş'un istifası sonrasında partiden ayrılacağını duyuran İl Başkanı Erol Erdoğan, SP İl Binası önünde basın açıklaması yaptı. Erdoğan'ın açıklaması sırasını SP'de kalanlar istifayı pencerelerden ve binanın terasından izledi. Ayrılmanın kolay olmadığını aktaran Erdoğan, sürekli baskı gördüklerine değindi. Partililerin hala niye gitmiyorsunuz diye çıkıştıklarını anlatan Erol Erdoğan, "Merhamet ve adaletten yana olanlar galip gelecektir. İyi insanların çoğalması için çalışıyoruz. Ama bu süreçte öyle şeylere tanık olduk ki. 'Gidin' dediler, mahkemeye verdiler, kayyım atadılar, şiddet uyguladılar, 'kendi partinizi kurun' dediler. Kavga değil dostluk istiyoruz." dedi.

"Sizle geliyoruz. Bundan sonra bende sizinle olmak istiyorum" seslerinin her geçen gün arttığını ifade eden Erdoğan, zamanla daha da çoğalacaklarını belirtti. Kendilerini 'yangında koşan atlara' benzeten Erdoğan, bu koşuyu kaybettiklerini fakat yeni koşuların başladığını söyledi. Siyasetin sahileşmesi, milletin egemenliğinin esas alınması için çalışacaklarını aktaran Erol Erdoğan, "Böyle düşünen herkesi bekliyoruz. Kurcağımız yeni partimiz herkese açıktır. Kalplerimiz açıktır, kadrolarımız açıktır. Yeni dönem hayırlı olsun." diye konuştu.

Erdoğan, Numan Kurtulmuş'un konudan haberdar olduğunu ve yanında olacakları için memnun olduğunu sözlerine ekledi.

(Cihan)

Eski Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partiden istifaların beklediklerinden daha fazla olduğunu belirterek, genel seçime yetişecek bir parti hazırlığı içinde olduklarını söyledi.

Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) devam eden Malatya Günleri etkinliğine katılan Kurtulmuş, parti kurma çalışmalarına ilişkin soruları cevapladı.

Partileşme çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Kurtulmuş, ''Mevcut partideki arkadaşlarımızın istifaları bizim de beklediğimizin çok üstünde cereyan ediyor'' dedi.

Kurulacak partide görev alacak isimleri belirlemeye çalıştıklarını anlatan Kurtulmuş, ''Çok hızlı bir şekilde bir taraftan Anadolu'ya açılmak bir taraftan bizimle birlikte yürüyecek arkadaşlarımızı tespit etmek için çalışıyoruz. Şu anda 30'a yakın isim teklifi var. Sürekli internet üzerinden teklifler geliyor, değerlendiriyoruz. Yoğunlaştığımız bir isim yok. Seçime yetişecek bir parti hazırlığı içindeyiz'' şeklinde konuştu.

Kurtulmuş, şu ana kadar Saadet Partisi'nden ''53 il başkanının ve 65 belediye başkanının istifa ettiğini, alt kadrolardan da çok ciddi şekilde istifalar geldiğini'' belirterek, ''Türkiye'de ehli insaf, ehli namus, adalet duygusu yüksek herkesle bu yola devam edeceğiz'' dedi.

Partinizin çizgisi ne olacak? sorusuna da Kurtulmuş, ''Bu memlekette gerçekten yerli olan, anti-emperyalist olan, özgürlükten, adaletten, refahtan yana olan ve maneviyatçı olan herkese kapımız açık'' karşılığını verdi.

AKM'deki stantları gezen Numan Kurtulmuş, ikram edilen Malatya'ya özgü ürünlerden yedi. Şerbet Çeşmesi'nden şerbet içen Kurtulmuş, vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

Bu haber toplam 1176 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri