Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saadet'te AK Parti çatlağı

04.07.2009 15:35
Erbakan'ın kontrolüne girmekle eleştirilen Saadet Partisi'nde hükümetin "gece yarısı" değişikliğine iki farklı tepki geldi..
29 Mart yerel seçimlerinden önce Ergenekon davasını siyasi bir davaymış gibi yansıtan sözleriyle gündeme gelen Saadet Partisi İstanbul adayı Mehmet Bekaroğlu, yine sahnede. Bekaroğlu, askere sivil yargı yolunu açan yasa değişikliğini 'gece yarısı' üzerinden eleştirirken, SP lideri Numan Kurtulmuş'tan düzenlemeyle ilgili hükümete destek geldi.

29 Mart seçimlerinden önce "Ergenekon soruşturması yerel seçimlere araç edilecektir" diyen ve "AKP, öyle tahmin ediyorum ki, seçime birkaç gün kala 28 Şubat döneminin kudretli bazı simalarını ve bazı ünlü gazetecileri göz altına aldırtacak, bu hareketiyle seçimleri kurtarmaya çalışacaktır" iddiasında bulunan Mehmet Bekaroğlu, darbecilere sivil yargılamayı getiren düzenlemeyi eleştirdi.

F Tipi cezaevlerindeki mahkûmların durumuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Saadet Partili Bekaroğlu, TCK'nın 250. maddesinde yapılan değişiklikle ilgili olarak "Kanun değiştirecek, gece yarısı kimsenin haberi olmadan geçiriyor. İki tane kelime ekliyor. Ayıp şeyler bunlar." dedi.

KURTULMUŞ'TAN TAM DESTEK GELDİ

Mehmet Bekaroğlu'nun aksine Saadet Partisi Genelbaşkanı Numan Kurtulmuş'tan askere sivil yargılamayı getiren yasa değişikliğine destek geldi.

Bir grup gazeteci ile akşam yemeğinde bir araya gelen Kurtulmuş, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasına ilişkin düzenlemenin hatırlatılması üzerine, askerlerin bireysel olarak yaptıkları bazı icraatların sivil hayatı etkilemesi durumunda, sivil yargının önünün açılmasının doğru olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, ''Hükümet'in çıkarmış olduğu yasayı doğru buluruz. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu yasayı geri göndermemesini talep ederiz, temenni ederiz. Bu aslında Türk Silahlı Kuvvetlerinin siyasete karışıyormuş gibi görünmesine de mani olacak ve temelinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin de itibarını koruyacak bir yasadır'' diye konuştu
Bu haber toplam 1372 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri