Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saakaşvili'ye Türk Zırhı

17 Ağustos 2008 / 10:33
Rusya ile girdiği savaşta zora giren ve can güvenliği tehlikede olan Saakaşvili'nin son model Mercedes makam aracı ile 5 adet cipi Ankara'da zırhla kaplanıyor.
Rusya ile girdiği savaşta zor günler geçiren, eşi Sandra ile iki çocuğunu güvenlik gerekçesiyle yakın arkadaşı Ukrayna Devlet Başkanı Yuşçenko'nun yazlığına gönderen Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin makam aracı ile koruma araçlarını Türkiye'de zırhlandırdığı ortaya çıktı. Saakaşvili'nin makam aracının yanı sıra; 5 adet 4x4 Toyota Land Cruiser V8 cip, daha önce Başbakanlık'ın valilere gönderdiği Volvo araçların zırhlama işlemini yapan Best Güvenlik Firması'nda zırhla kaplanıyor. Saakaşvili'nin aracına şu işlemler yapılıyor:

Suikast silahlarına karşı komple koruma: Zırh delici mermilere karşı tüm kabin korunuyor. Farklı açılardan gelebilecek mermiler özel tasarımlarla engelleniyor. Balistik malzemeler, çok özel seramikler olan bor karbürle destekleniyor.

Kazalara karşı çelik bariyer: Araçlar sadece mermi ve bombalara karşı değil olası kazalardan da korunuyor. Aracın takla atması halinde bile, kabinin ezilmemesini sağlayan çelik bariyerlerle destekleniyor.

Bombalara karşı koruma: Araç kabini parça ve basınç tesirli bombalara karşı direnç gösteren özel kompozit malzemelerle destekleniyor. Araç içindekilerin basınçtan etkilenmemesi için koltuklar özel yaylarla destekleniyor. Bombaların ses etkisine karşı özel izolasyonlar yapılıyor.

Patlamaz lastikler: Araç lastiklerine patlama ve yarılmalara karşı run-flat sistem takılıyor.

Otomatik yangın söndürücü: Molotof kokteyl veya olası yangınlara karşı aracın altında altında motor bölümüne, otomatik olarak yangına müdahale edebilen sistem montajı yapılıyor.

Zehirli gaz saldırılarına karşı koruma: Araç özel izole edilerek dışarıdan olası zehirli gaz saldırılarına karşı sızdırmazlık sağlanıyor. Araç içinde 4 adet gaz maskesi hazır bulunduruluyor.

Acil çıkış sistemi: Araç, içinden çıkışı sağlamak amacı ile kapıları ve camları otomatik fırlatabilen sistemler bulunuyor.

İçeriden dışarıya ateş etmek mümkün

Araçlara takibi engellemek ve güvenli kaçışı sağlamak amacı ile sis ile yağ atma sistemleri monte ediliyor. Toplumsal olaylardan kaçmak için biber gazı atabilen sistemler de bulunuyor. Araç, zehirli gaz saldırılarına karşı korunuyor. Ayrıca araçlarda her hangi bir saldırı durumunda korumanın dışarıya ateş etmesine izin veren 'gun-port'lar bulunuyor.

(Sabah)

Bu haber toplam 2060 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri