Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sabah'tan Vatan'a hırsızlık suçlaması!

22.03.2010 01:04
Fadime Şahin'i önce kim buldu? Sabah'tan Vatan'a sert cevap. 'Vatan, SABAH’ın arşivinden yürüttüğü fotoğrafla SABAH’ı vurmaya çalıştı.'

Sabah gazetesinin Fadime Şahin bombasını patlatmasının ardından Vatan gazetesinin 'biz daha önce bulmuştuk' iddiası yeni bir polemiği başlatmıştı. Sabah cephesinden iddialara cevap geldi. Sabah, Vatan'ın sözkonusu haberde kullandığı fotoğraf'ın 1997 tarihli olduğunu ve fotoğraf'ı Sabah muhabirinin çektiğini açıkladı.  Sabah'ın cevabında, o tarihte henüz kurulmamış olan Vatan'ın daha sonra Sabah'tan transfer ettiği isimler aracılığıyla Sabah arşivinden fotoğrafı çaldıkları iddia edildi.

İşte Sabah'ın Vatan'ı suçladığı o haber:
 

Vatan, SABAH’ın arşivinden yürüttüğü fotoğrafla SABAH’ı vurmaya çalıştı.

SABAH’ın medya gündemine bomba gibi düşen Fadime Şahin haberinden sonra haberin yarattığı etkiden yararlanmak isteyen gazeteler, yanlış bilgi ve fotoğraflarla SABAH’ın Özel İstihbarat ekibinin haberini gölgelemeye çalıştı.

Vatan Gazetesi, SABAH’ın 30 Kasım 1997 tarihinde yayımladığı “Copyright fotoğrafları” sanki kendi muhabirleri 2003 yılında çekmiş gibi gösterdi ve “Biz bu haberi daha önce yaptık” diye yazdı.

Oysa Vatan’ın 24 Nisan 2003 tarihinde yayımladığı haber, sadece Fadime Şahin’in devlet tarafından baştan yaratıldığını ve Şahin’in izini kaybettirdiğini anlatan bir haberdi ve Şahin görüntülenmemişti.

Vatan, 1997 yılında SABAH muhabirleri Hüseyin Şentürk ve Cem Yola’nın çektiği fotoğrafları 2003 yılında kendi muhabirleri çekmiş gibi gösterdi. Halbuki 1997 yılında Vatan Gazetesi daha kurulmamıştı bile. Fotoğraf, SABAH’ın arşivinde mevcuttu ve muhtemelen Vatan çalışanları, fotoğrafı yeni kurulan gazeteye götürmüşlerdi.

Vatan’ın haberinde ayrıca Fadime Şahin’in yanındaki kişinin kocası olduğu ileri sürüldü. Oysa o kişi Şahin’in kocası değil, 1997 yılında Fadime Şahin’in yanına geçici koruma olarak verilmiş bir devlet görevlisiydi. Fadime Şahin, o tarihte evlenmemişti bile. Şahin’in evlilik tarihi 17 Mart 2002.

Fadime Şahin 1997 yılından bu yana ilk kez 2010 yılında SABAH fotomuhabiri Korkut Kalaycı tarafından görüntülendi.

Vatan, bunu bildiği halde yalanlara başvurmak suretiyle SABAH’ın haberini gölgelemeye çalıştı ve kendi okuyucusunu yanılttı. Aşağıdaki kupürler, yani belgeler Vatan’ın yalanını gözler önüne seriyor.

 

 
Bu haber toplam 1404 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri