Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanadoğlu'na şok protesto

04.12.2010 08:52
TOBB Üniversitesi'nde (TOBB ETÜ) ''modern hukuk'' konusunda konferans veren Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, salonda bulunan bir grup öğrenci tarafından ''367 fatihi'' pankartı açılarak protesto edildi.

TOBB Üniversitesi'nde (TOBB ETÜ) ''modern hukuk'' konusunda konferans veren Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, salonda bulunan bir grup öğrenci tarafından ''367 fatihi'' pankartı açılarak protesto edildi.

Bazı üniversitelerde, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ya da bazı siyasetçilerin ''yumurtalı saldırıya maruz kalmaları'' eleştiri konusu olmuştu. TOBB ETÜ'deki protestoda ise öğrenciler, sözlü olarak soru sormak istedikleri Kanadoğlu'nun sözlü soru almayacağını, soruları yazılı olarak göndermelerini isteyince; öğrenciler hem konuşmanın içeriğini hem de soru sorulmasının engellenmesini protesto için ''367 fatihi'' pankartı açarak salonu terk etti.

TOBB ETÜ'de öğrencilerin oluşturduğu Genç Atatürkçüler Topluluğu, ''modern hukuk'' konulu konferans için üniversiteye Sabih Kanadoğlu'nu davet etti. Üniversitenin konferans salonunda 150 kişilik öğrenci grubuna konuşan Kanadoğlu, gençlere hukuk anlatmak yerine sürekli olarak hükümetin icraatlarını eleştirmeyi tercih etti. Hükümetin yargı ve yasama üzerinde baskı kurduğunu söyleyen Kanadoğlu'nun konuşmasını sonuna kadar dinleyen öğrenciler soru sormak istedi. Ancak Kanadoğlu'nun soruların yazılı olarak gönderilmesini istemesi üzerine öğrenciler bu duruma tepki gösterdi.

Öğrenciler, '27 Nisan bildirisine destek çıktınız, emeklilik döneminizde 1980 darbesini gerçekleştiren Kenan Evren ile birlikte Bodrum'da resim yapmayı düşünüyor musunuz?' şeklinde soru sormayı düşündüklerini belirtti. Öğrenciler, Kanadoğlu'nun soruların sadece yazılı olarak alınabileceğini belirtmesi üzerine aynı öğrenciler, ''soruların kontrolden geçmesini istemiyoruz'' diyerek soru sormaktan vazgeçti. Öğrenciler, Kanadoğlu'nun protesto için ''367 Fatihi'', ''(Ergenekon davasına) 40 Savcı yetmez 367 Savcı Olsun'' şeklinde dövizler açarak salonu terk etti. Yaklaşık 30 öğrencinin protesto ederek salonu terk etmesi üzerine salonda yer alan başka öğrenciler de protestocu gruba destek için salondan ayrıldı. Öğrencilerin büyük bir bölümünün salonun terk ettiğini gören Kanadoğlu, ''Keşke arkadaşlarınız kalıp beni dinleseydi'' diyerek moral bozukluğunu ifade etti.


 

Bu haber toplam 1768 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri