Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sabit Telefonda müthiş indirim

08.05.2009 11:09
CEP telefonunun ardından sabit telefonda da numara taşıma geliyor. Sabit ücret düşecek, görüşme yüzde 95 ucuzlayacak...
CEP telefonunun ardından sabit telefonda da numara taşıma geliyor. Yönetmelik çıkmadığı için uygulama yarından itibaren kağıt üzerinde başlayacak. MiLLENiCOM Müdürü Cora, "Sabit ücreti düşüreceğiz" dedi. TurkNet Müdürü Çelebiler ise yüzde 95 indirim yapacaklarını söyledi.

Numara taşıma hizmeti cep telefonlarının ardından sabit telefonlarda da başlıyor. Yarından itibaren sabit telefon sahipleri de numarasını değiştirmeden başka bir operatöre geçebilecek. Halen Türk Telekom tarafından verilen şehir içi telefon hizmetleri bu tarihten itibaren alternatif operatörler olan UMTH'çılara açılacak.

Pazarda serbestleşmeyi sağlayacak olan hizmet, sabit telefon abonelerine de özgürlük getirecek. Sabit telefonlarında numara taşıma işlemi GSM için oluşturulan Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği'ne göre yapılacak. Ancak numara taşıma işlemlerinin nasıl yapılacağı, aboneye nasıl bilgi verileceğine ilişkin usul ve esaslar henüz belirlenmedi. Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği Elektronik Haberleşme Kanunu'na göre yeniden düzenleniyor. Bu yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından usul ve esaslar belirlenmiş olacak.

KONUŞMA UCUZLAYACAK

Sektör temsilcileri yarın resmi açılışı olan numara taşınabilirliği hizmetinin gecikeceğini ancak en geç 3 ay içerisinde gereken düzenlemelerin yapılacağını ve hizmetin başlayacağını belirtiyor. UMTH lisansı olan toplam 32 şirket bulunuyor. Ancak bu şirketler arasında şehiriçi için alt yapı yatırımı yapan ve numara taşınabilirliğine hazır olan Tellcom-Superonline, Millenicom, Doğan, Koçnet, Borusan, Turk- Net başı çekiyor. Cep telefonunda numara taşıma sonrası GSM firmaları ardı ardına kampanyaları hayata geçirdi. Bu durum da cepte ucuzlamayı beraberinde getirmişti. Sabit telefon hizmetlerinde de pazara yeni girecek olan firmalar abonelere yönelik uygun fiyatlı kampanyalar sunacak.

Sabit ücreti düşüreceğiz

Millenicom Genel Müdürü Tuğrul Cora, şirket olarak VoIP teknolojisi ile hizmet sundukları abonelerine 10 Mayıs tarihinden itibaren şehiriçinde de hizmet vermeye hazır olduklarını bildirdi. Cora abonelere yönelik kampanya planlamalarında ise sabit ücreti düşürmenin başı çektiğini söyledi.

HEDEF 50 BİN ABONE

TurkNet Genel Müdürü Cem Çelebiler ise uzak mesafe görüşmelerinde 1095 servisi aracılığı ile abonelerine yüzde 95'e varan indirimler sağladıklarını hatırlattı. Çelebiler, "A Tipi Telefon Hizmeti'ne yönelik 2009 sonuna kadar 50 bin, 2010 sonuna kadar da yüz binlerce yeni abone kazanmayı planlıyoruz" diye konuştu.
Bu haber toplam 1396 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri