Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sabotaj mı, değil mi?

14.04.2009 13:36
BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili olarak Alman uzmanların hazırladığı kaza kırım ön raporunun ''fazla bir şey ortaya koymadığını'' ifade ederek,
Topçu, parti genel merkezinde, genel başkan yardımcıları Ahmet Şanverdi, Üzeyir Tunç, Mustafa Destici ve Hakkı Öznur ile düzenlediği basın toplantısında, Alman uzmanlara yaptırılan ''kaza kırım raporu''nu açıkladı.

Kazanın olduğu 25 Marttan itibaren bir ekiple olay üzerinde çalıştıklarını ifade eden Topçu, kaza ile ilgili incelemeye ''sivil bir el değsin diye parti olarak konusunda uzman Alman ekibi Türkiye'ye davet ettiklerini'' söyledi.

Alman uzmanların olay yerinde yaptıkları ilk incelemenin ardından bir ön rapor hazırladığını, ancak kesin raporun birkaç hafta içinde çıkacağını bildiren Topçu, ''Helikoptere sabotaj olmadığını görmemiz mümkün. Sabotaj ihtimali yok gibi bir şey'' diye konuştu.


Şanverdi: GPS cihazının içindeki kart bulunursa helikopterin havadaki tüm seyri öğrenilebilecek

Büyük Birlik Partisi, genel merkezde helikopter kazası ile ilgili ön raporu açıkladı. Alman Federal Araştırmalar Bürosu'nun hazırladığı rapor helikopter kazasına ilişkin ön bilgileri içeriyor.

BBP Genel Başkan Yardımcı Ahmet Şanverdi, helikopterde ELT cihazının bulunduğunu, otomatik ve manüel olarak çalışabilen cihazın çalışıp çalışmadığı hakkında kesin bilgilerin laboratuar araştırmaları sonucu belli olacağını söyledi. Helikopterde GPS aletinin de bulunduğuna dikkat çeken Şanverdi, GPS cihazının içindeki karta henüz ulaşılamadığını, kartın bulunması halinde helikopterin kalkış noktası ile düşme noktası arasındaki tüm seyrinin öğrenilebileceğini belirtti. Alman Federal Araştırma Bürosu'ndan gelen uzaman ekibin Ulaştırma Bakanlığı'na giderek pilotun dosyalarını incelediğini dile getiren Şanverdi, "Pilotun son derece uzman olduğu görülmüştür. Pilotun uçma belgelerinin var olduğu ve uçuş için elverişli olduğu tespit edilmiştir." diye konuştu.

Pilotun uçuş öncesi sağlık durumu hakkındaki bilgilerin otopsi raporu sonucu belli olacağını ifade eden Şanverdi, otopsiyi İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun incelediğini kaydetti. Pilotun Kahramanmaraş'tan hava raporu aldığını; ancak kaza anında kesin meteorolojik hava durumu hakkında Kayseri'den herhangi bir bilgi alıp almadığı konusunda ise ellerinde mevcut bir bilginin olmadığını açıklayan Şanverdi sözlerini şöyle sürdürdü: "Kaza yerinde görüş mesafesinin 300-500 metre olduğu; ama uluslar arası havacılık kurallarına göre normalde görüş mesafesinin 2 kilometre olması gerekir."

Şanverdi, ön rapor neticesinde helikopter kazasının çıplak gözle sarp ve zor coğrafi şartlarda meydana geldiğini, kazayla ilgili kesin sonuçların laboratuar araştırmaları sonucu açıklanacağını söyledi. BBP'nin geçici Genel Başkanı Yalçın Topçu da helikoptere sabotaj olmadığını görmenin mümkün olduğunu, pilot hatasının olup olmadığı hakkındaki kararı ise uzmanların vereceğini kaydetti.
Bu haber toplam 850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri