Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sacit Onan İstanbul'da toprağa verildi.

14.11.2010 14:50
Yönetmen, şair ve seslendirme sanatçısı Sacit Onan (65), İstanbul'da toprağa verildi.

 

Geçirdiği kalp krizi sonucu 2 gün önce evinde vefat eden Onan için, öğle vakti Marmara Üniversitesi İlahiyat Vakfı Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Tören öncesi, Onan'ın eşi Ayser Onan, cami avlusunda taziyeleri kabul etti.

Cenaze törenine, Onan'ın eşinin yanı sıra kızları Gülay ve Burcu Onan ile aile yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Onan'ın cenazesi burada kılınan cenaze namazının ardından götürüldüğü Çengelköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

SACİT ONAN

İstanbul'da 1945 yılında doğan Onan, sanat hayatına 1962 yılında tiyatro ve sinema çalışmalarıyla başladı. İstanbul Şehir Tiyatrosu aktör ve yönetmenlerinden merhum Sami Ayanoğlu'nun gözetiminde dublaj sanatçısı olarak ilk filmini seslendiren Onan, Türk sinemasında 4 yıl yönetmen asistanlığı ve özel tiyatro oyunculuğu yaptı.  

1971 yılında açılan sınavı kazanarak TRT'de kadrolu spiker ve redaktör olarak görev alan Onan, o yılların yabancı belgesellerinden ''Savaşan Dünya'', ''Kaptan Cousteau'' ve ''İpek Yolu'', yerli yapımlardan ise ''Toprak ve İnsan'', ''Keçenin Teri'', ''Fırat'ın Türküsü'', ''Su ile Gelen Kültür'', ''Karadeniz'den Çeşitlemeler'' isimli yapıtlara ses verdi.  

Onan, ''Kır Yoksullarının Türküsü'', ''Madenlerin Devletleştirilmesi'', ''Balyanın Taşı Toprağı Kurşun'' ve ''Güney Antalya Projesi-Yasak Deniz'' gibi sosyal içerikli belgesellerde hem seslendiren hem de yönetmen olarak çalıştı.  

1975 ve 1991 yıllarında siyasi propaganda filmlerinin yapım ve yönetmenliği ile birlikte seslendirme çalışmalarını üstlenen Onan, başarılı reklam projeleriyle de tanınıyor.

Bugüne kadar reklam filmi yapım ve yönetmenliğinin yanı sıra reklam filmleri seslendirme çalışmalarını da yürüten Sacit Onan, ilk kez profesyonel olarak ''Yere Düşen Yıldızlar'' adlı Filistin şiirleri albümüne imza attı.

Onan, 2004-2009 yılları arasında birçok radyoda ''Su Tadında'' adlı şiir programı ve yorumculuğu yaptı.

Bu haber toplam 4230 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri