Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sadr'dan Kerkük'e Destek

23 Haziran 2008 / 13:46
Irak'taki direnişçi Şii lider Sadr, Kerkük sorununa destek amacıyla 5 milletvekilinden oluşan bir heyeti Ankara'ya gönderdi.
Irak'ta Kerkük konusundaki tartışmalar tüm hızıyla sürerken, muhalif Şii Lider Mukteda el-Sadr'ın bu kente ilişkin sorunların çözümüne destek için gönderdiği heyet Ankara'ya geldi.

Sadr Hareketi üyelerinden Hazım el-Hareci'nin verdiği bilgiye göre, Şii liderin Kerkük konusunda Türkiye'nin desteğini almak için gönderdiği heyete parti sözcüsü ve Necef İl Başkanı Salih el-Abadi'nin başkanlık ettiği belirtildi.

Irak'ta ABD karşıtı olarak bilinen ve bu konuda Şii direnişin baş aktörü olarak öne çıkan el-Sadr'ın, Türkiye'ye el-Abadi ile birlikte siyasi kanadından 5 milletvekilini Türkiye'ye gönderdiği öğrenildi.

Türkmeneli Partisi Genel Başkanı Rıyaz Sarıkahya ise konu ile ilgili İHA muhabirine verdiği bilgide, Sadr tarafından Ankara'ya gönderilen grubun, Kerkük konusundaki sorunların yanı sıra, iki ülke arasındaki ilişkinin devamı niteliğinde olduğunu doğruladı.

Söz konusu heyetin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ı da ziyaret etmesi bekleniyor.

Bu arada 2 hafta önce güney illerden Kufe'de verdiği Cuma hutbesinde kurtuluşa ya da ölüme dek direnişe devam edeceklerini ilan eden Şii lider, bundan sonraki direnişin, kültürel bir kuruma dönüştürüleceği öne sürülen Mehdi Ordusu'nun yerine kuracağı özel bir grup tarafından sağlanacağını ifade etmişti.

Öte yandan Türkiye, Bağdat-Ankara hattındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi için Büyükelçi Murat Özçelik'i görevlendirmiş, Kerkük sorunun çözümü için siyasi çevreleri harekete geçirmişti. Irak Parlamentosu'ndaki Kürt İttifakı'ndan bazı üyeler, Irak'ın iç işlerine karıştığını öne sürdükleri Özçelik'in temaslarından rahatsızlık duymuştu.
Bu haber toplam 778 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri