Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Safrada Türk çözümü

14 Mayıs 2008 / 09:32
Safra kesesi delinmesine karşı Türk çözümü.

Kapalı safra kesesi ameliyatlarında risk oluşturan delinmelere, Türk bilim adamları çözüm buldu. Ameliyat esnasında oluşan delik, lastik halkalarla sıkıca kapatılıyor

Kapalı safra kesesi ameliyatlarında yüzde 10-40 oranında meydana gelebilen ve karın içine safra, taş dökülmesine yol açarak hasta açısından risk oluşturan delinmelere karşı İzmir'den bir grup bilim adamının geliştirdiği yöntem, saygın bilim dergilerinden Slept'te (Surgical Laparoscopy Endoscopy & Percutaneous Techniques) yayınlandı. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hayrullah Derici başkanlığındaki ekip tarafından geliştirilen "Laparoskopik Bant Ligasyonu" adlı yöntem, ameliyat sırasında safra kesesinde meydana gelebilecek delinmelere karşı pratik çözüm getiriyor.

RİSK ÖNLENİYOR

Doç. Dr. Derici, geliştirdikleri yöntemi şöyle açıklıyor: "Ameliyat sırasında bir komplikasyonla karşılaştığımızda geliştirdiğimiz yöntemle çok pratik bir çözüm bulduk. Foley kateterini 4 veya 5 milimetrelik dilimler halinde keserek, halkalar hazırlıyoruz. Bu halkalarla yüklenmiş tutucu üzerinden safra kesesinin delinen alanını boğuyoruz. Böylece karın içine safra akışı ve taş dökülmesi önlenmiş oluyor, komplikasyonun önüne geçmiş oluyoruz. Bant ligasyonu sırasında delinen yerin bir alet ile tutulma zorluğu ortadan kalktığı için ameliyata sanki delinme olmamış gibi devam ediyoruz."

Kaynak:
Bu haber toplam 802 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri