Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SAĞLAM, SON SÖZÜ SÖYLEDİ

02.12.2009 13:51
AK Parti Milletvekili Sağlam, YÖK katsayı kararına karşı çıkan Danıştay’ın Baronun talebini reddetmesi gerektiğini belirtti.

’Barolar bu tür davalarda taraf olamaz’’ diyen TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. DR. Mehmet Sağlam, YÖK katsayı kararına karşı çıkan Danıştay’ın Baronun talebini reddetmesi gerektiğini belirtti.

 

‘Daha önce dava açan bir baronun talebinin Danıştay Dava Daireleri Genel Kurul’unca rededildiğini söyleyerek, gerekçe olarak da baroların avukatlarının mesele ile ilgili konular dışında taraf olmayacağını dile getirdi. Bu yüzden kararın ideolojik olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini savundu.

Hukuka ve Anayasaya Aykırı Olmayan YÖK’ün Önü Kesilmemeli!

TV8’de yayınlanan Erkan Tan’la Başkentten Program konuğu olan AK Parti Milletvekili, Danıştay engeline takılan, YÖK’ün katsayı kararı için, ‘’ Herkes kendi görev alanı içinde diğer erklere saygılı kararlar vermeli’’ dedi.

Çeşitli alanlarda görev alan anayasal kuruluşların, YÖK’ün takdirine engel olmaması gerektiğini savunarak, ‘’ Eğer anayasal ve hukuki bir aykırılık yoksa, kendi ihtisas alanlarında kararlar veren kurumların önünün kesilmemesi gerekir’’ görüşlerini kaydetti . ‘’Neden Yargıtay değil de, Danıştay verdiği kararlar yüzünden tartışılıyor.’’ diyerek, Danıştay’ın hiçbir kararının, üniversite kurumlarıyla uyumlu olmadığına dikkati çekti.

İngiltere, Kanada ve ABD gibi gelişmiş ülkelerde Danıştay’a gerek kalmadığını belirterek, Hakimler devleti eleştirilerinin artık son bulması için yargı, yürütme ve yasamanın kendi içinde dengeli ve doğru bir şekilde işlemesi gerektiğini söyledi.

Bu Çocuklara %5’i Bile Çok Görüyorlar!

Danıştay engeline takılan, YÖK kararı için ‘’ Bu karar hukuki mi, ideolojik mi yoksa pedagojik mi’’ tartışmalarına açıklık getiren AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Sağlam; ‘’ Ortaokul seviyesinde
eğitim gören kitlenin 1/3’üne denk olan Meslek Lisesi öğrencilerine, zaten %5’lik üniversite barajının bile aşılamamasını çok görüyorlar’’dedi.

‘’Bu olanlar ideolojik değil de ne o zaman’’ açıklamasında bulundu. Meslek liselerinin ülke geleceği için önemli olduğuna dikkati çekerek, ‘’ Meslek Liselerini nasıl artırabiliriz diye düşünmemiz gerekirken, tam tersi bir yaklaşım sergiliyoruz’’ eleştirisinde bulundu.

Yaşananlar neticesinde meslek lisesi öğrencilerinde bir azalma gerçekleştiğine de değinerek, %2.5 olan bu gruptaki öğrencilerin velilelerinin de haklı olarak, tercihlerini değiştirmelerine sebep olunduğunu savundu. ‘’Dünyada eğitim evrenseldir. Sen şu eğitimi alacaksın diyemezsin’’ görüşünü dile getiren Ak Parti Milletvekili, ‘’Meslek lisesi bahane, İmam Hatip şahane ‘’ şeklinde düşünenlerin, meslek liselerinin, ülke geleceği için önemli olduğu gerçeğini unutmaması gerektiğinin altını çizdi.

Danıştay Kararının Uygulanmaması,
Sistemi
Bozmaz!

Mehmet Sağlam, Danıştay kararının uygulanmaması durumunda, sistemin zarar göreceğine ve telafisi imkansız zararların söz konusu olmasına katılmadığını söyledi. Kendi görev alanında yer alan erklerin, yanlış sonuçlar doğurabilecek kararlar vermeyeceğini savundu.. Bu anlamda YÖK’ün kararına saygı duyulması gerektiğini ifade etti.
Bayrak Bir, Dil Bir, Gerisi Küsurat!

Prof. Dr. Mehmet Sağlam, hükümetin demokratik açılım yaklaşımlarına da açıklık getirdi. ‘’Cumhuriyetten önce kendi mücadelesini başarıyla gerçekleştiren Maraş’ta, bu anlamda olumlu yaklaşımlar var. Aynı şekilde Kayseri’de de bayrağın ve resmi dilin bir olması dışında tartışılanlar küsurat olarak değerlendiriliyor’’ dedi. Türkiye topraklarında bir çakıl taşının dahi kaybının söz konusu olmayacağını söyleyerek, çizilen kırmızı sınırlar dahilinde, neden kaygılanıldığını ve desteklenmediklerini anlayamadığını ifade etti.


Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri