Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Batı Nil Virüsü'nden 3 ölüm

08.09.2010 15:07
Dünyada yeni bir salgın hastalık olarak değerlendirilen Batı Nil Virüsü'yle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Dünyada yeni bir salgın hastalık olarak değerlendirilen Batı Nil Virüsü'yle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık açıklamada virüse Türkiye'de de rastlandığını duyurdu. 3 kişi hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Mustafa Ertek, Batı Nil Ateşi hastalığının bugüne kadar 5 ilde 7 hastada görüldüğünü belirtti. 3 hastanın yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Ertek, bu kişilerin altta yatan bir hastalık taşıdığını kaydetti.

Mustafa Ertek, Hıfzıssıhha Merkezi'nde basın toplantısı yaparak hastalıkla ilgili bilgi verdi. Batı Nil virüsü enfeksiyonu haberlerinin ardından farkındalığın arttığını dile getiren Ertek, İzmir ve Sakarya gibi illerden toplam 4 vaka daha bildirildiğini söyledi. Toplam 7 vakada Batı Nil Ateşi görüldüğünü kaydeden Ertek, 3'ünün hayatını kaybettiğini vurgulayarak, "Bunlardan altta yatan ve ileri yaş hastalıkları mevcuttu. 2 hasta hastanede takip ve tedavi altında." dedi.

Hastalığın 2?5 gün arasında değişebileceğini kaydeden Ertek, hastalığın bulaştığı kişilerde yüzde 80'inde hiçbir belirti gözükmediğini ifade etti. Yaşlılarda, hamilelerde AİDS hastalarında ciddi seyredebileceğini belirten Ertek, en önemli belirti olarak baş ağrısı, kusma ve bilinç değişiklikleri olarak açıkladı. Genellikle hafif seyirli bir hastalık olduğunu söyleyen Ertek, vakaların önemli kısmında tedaviye gerek olmadığını dile getirdi.

Batı Nil virüsüne karşı aşı bulunmadığını söyleyen Ertek, korunma yöntemi olarak sivrisineklerle mücadelenin en temel yol olduğuna dikkat çekti. Ertek, müjdeli bir haber vererek, sonbahara girildiği havalar soğuduğu için vakaların azalacağına işaret etti. 

Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri