Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu uçaklarda yolculuk yapanlar dikkat!

31.05.2009 16:35
ABD'den gelen ve domuz gribi tespit edilen 2 Türk vatandaşının genel durumunun iyi olduğunu belirten Sağlık Bakanlığı, bu kişilerle aynı uçakta yolculuk yapanlara şu çağrıyı yaptı:

Sağlık Bakanlığı, ABD'den gelen ve domuz gribi tespit edilen 2 Türk vatandaşının genel durumunun iyi olduğunu ve tıbbi takiplerine devam edildiği bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, New York/ABD'den yola çıkıp İstanbul üzerinden 29 Mayısta İzmir'e gelen bir vatandaş ile Houston/ABD'den yola çıkıp Amsterdam üzerinden aynı tarihte İstanbul'a gelen bir vatandaşta İnfluenza A/H1N1 tespit edildiği anımsatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Hastaların genel durumu iyi olup tıbbi takiplerine devam edilmektedir. Hastaların yakın temaslılarına koruyucu ilaç başlatılmıştır. Hastalarla aynı uçakta seyahat eden diğer yolcular da günlük olarak izlenmektedir. Şu ana kadar yakın temaslılar ve yolcularda herhangi bir hastalık belirtisi tespit edilmemiştir.''

Aşağıdaki tarih ve sefer sayılı uçaklarla yolculuk yapanlardan henüz ulaşılamayan kişilerin günlük takiplerini yaptırmak üzere 112 ücretsiz telefon hattını arayarak, 'Ben domuz gripli hastayla aynı uçakla yolculuk yapan kişilerdenim' şeklinde kendilerini tanıtmaları ve sağlık ekiplerinin kendilerine ulaşmalarını sağlamaları gerekmektedir:

-28 Mayıs tarihinde New York'tan 16.30'da hareket edip 29 Mayıs'ta İstanbul'a inen THY'nin TK 002 sefer sayılı New York-İstanbul uçak yolcuları,

-29 Mayıs saat 13.00'de hareket eden THY'nin TK 324 sefer sayılı İstanbul-İzmir uçak yolcuları,

-29 Mayıs saat 09.50'de hareket eden KLM Havayolları KL 1613 sefer sayılı Amsterdam-İstanbul uçak yolcuları.''

Dünya Sağlık Örgütü'nün konuya ilişkin verilerine de yer verilen açıklamada, DSÖ'nün 29 Mayıs tarihli son duyurusuna göre, dünyada influenza A/H1N1 (domuz gribi) vakası görülen ülke sayısının 53, toplam vaka sayısının 15 bin 510, ölüm sayısının ise 99 olduğu bildirildi.

THY'DEN H1N1 VİRÜSÜ ÖNLEMLERİ

Türk Hava Yollarının (THY), Sağlık Bakanlığının New York'tan gelen bir kişide domuz gribi virüsüne rastlandığını bildirmesi üzerine, gereken tüm ilave tedbirleri aldığı ve uygulamaya başladığı bildirildi.

THY Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, hastalık tespit edilen kişinin seyahatini gerçekleştirdiği 2 uçağa, mevcut dezenfekte işlemlerinin yanı sıra ayrıntılı bir şekilde dezenfekte uygulaması yapıldığı, ayrıca bu uçuşlarda görevli kokpit ve kabin ekiplerine koruyucu tedavi uygulanmaya başlandığı ve gerekli gözlem süresi boyuncu uçuştan çekildikleri ifade edildi.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığınca alınan önlemler çerçevesinde, 6 Mayıs 2009 tarihinde THY tarafından yapılan basın açıklamasında belirtilen uygulamalar sürdüğü ve ilgili tüm kuruluşlarla tam bir işbirliği içerisinde çalışmaların yürütüldüğü vurgulandı.

HASTANEYE BAŞVURAN 5 KİŞİ, MUAYENELERİNİN ARDINDAN EVLERİNE GÖNDERİLDİ

ABD'den Türkiye'ye gelen ve domuz gribine rastlandığı açıklanan 2 kişiyle aynı uçakta yolculuk yaptıkları belirtilen 5 kişi, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Hastaneye başvuran kişiler, muayenelerinin ardından evlerine gönderildi.

Alınan bilgiye göre, ABD'nin New York eyaletinden yola çıkıp İstanbul üzerinden 29 Mayısta İzmir'e gelen bir kişi ile ABD'nin Houston eyaletinden yola çıkıp Amsterdam üzerinden aynı tarihte İstanbul'a gelen bir kişide ''domuz gribi'' (Influenza A/H1Nl) vakasına rastlandığının açıklanmasının ardından, Sağlık Bakanlığının uyarısı üzerine, bu kişilerle aynı uçakta yolculuk yapan 5 kişi Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu.

Hastanede muayene edilen 5 kişinin 29 Mayısta Amsterdam-İstanbul seferini yapan uçakta seyahat eden ve domuz gribine rastlandığı açıklanan kişiyle yolculuk yaptıkları belirtildi.

Sağlık İl Müdürü Hasan Bektaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kontrolden geçen 5 kişinin gerekli muayenelerinin ardından evlerine gönderildiklerini ve korkulacak bir durum olmadığını söyledi.

Bu haber toplam 1936 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri