Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

IQ'nuzu yükseltecek sebzeler

16.02.2010 09:39
Doç. Dr. Serdar Dağ, beyin hücrelerine güç ve sağlık veren besinleri önerdi: Domates, bal kabağı, havuç, ıspanak, yaban mersini, balık, yumurta, süt...

Çocukluk ve ergenlik döneminde öğrenmeyi zorlaştıran ve genel vücut direncini düşüren önemli etken, kötü beslenme alışkanlığıdır. İyi beslenememek, vücudu, özellikle de beyni, birçok vitaminden ve yararlı besin maddesinden yoksun bırakır. Beyin enerjisini tam alamadığı için, işlevini de gerektiği gibi yapamaz. Bunun sonucunda, dikkat dağınıklığı, algılama bozukluğu, öğrenme güçlüğü olur. Ayrıca bağışıklık sistemi zayıfladığı için diğer hastalıkların da oluşması kolaylaşır.

Nöroloji (Beyin cerrahı) Uzmanı Doç. Dr. Serdar Dağ'a göre beyin vücudun en çok beslenmeye ihtiyaç duyan organlarının başında geliyor. Hali hazırda gelişimini devam ettiren bir beyin ise daha da fazlasına ihtiyaç duyar Bu yüzden okul döneminde çocuğunuzun algılarını açık tutmak ve konsantrasyonunu artırmak elinizde. Doç. Dr. Dağ, zihin açan besinlerle ilgili şu ipuçlarını anlattı: .
'Domates, bal kabağı, havuç, ıspanak gibi renkli besinler, beyin hücrelerine güç ve sağlık veren antioksidan kaynaklarıdır. Ayrıca balık, yağlı tohumlar, yumurta, rafine olmayan tahıl, çilek, frenk üzümü, yaban mersini, böğürtlen, ahududu, baklagiller, süt, yoğurt ve et de çocukların zekasını geliştiren, hafızalarına yardımcı olan çinko ve bazı B vitaminleri bulundurur.'
Doç. Dr. Serdar Dağ, beyni geliştiren ve böylece IQ yükselten mucize besinleri ve yararlarını şöyle anlattı:

BALIK: Yağlı balıklar beyin büyümesi ve fonksiyonu için temel öneme sahip olan DHA ve EPA omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Bu yağ asitleriyle beslenen kişiler yetenek testlerinde daha başarılı olur.

YAĞLI TOHUMLAR: Badem, fındık, ceviz, fıstık gibi yağlı tohumlar içerdikleri omega-3 ve omega-6, magnezyum ve çinko ile beyin gelişiminde ve hafızanın güçlendirilmesinde önemli rol oynar.

YUMURTA: Yumurta iyi bir protein kaynağı olduğu gibi, sarısında bulunan kolin bellek gelişiminde önemli bir rol oynar.

BAKLAGİLLER: Protein ve kompleks karbonhidrat deposu baklagiller, özellikle öğle yemeğinde yendiklerinde çocuğun zihinsel faaliyetlerinin öğleden sonra yüksek düzeyde kalmasına yardımcı olurlar.

SEBZELER: Domates, bal kabağı, havuç, ıspanak, beyin hücrelerine güç ve sağlık veren antioksidan kaynaklarıdır.

SÜT VE YOĞURT: Süt ürünleri, güçlü kemik ve dişler için gerekli D vitamini ve kalsiyum içermelerinin yanı sıra enzimlerin yapımı için gerekli protein, karbonhidrat ve B vitaminleriyle doludur.

ET: İçindeki demir, çocukların okuldaki enerjileri ve konsantrasyonları için temel öneme sahip bir mineraldir. Ette ayrıca belleğe yardımcı olan çinko ve bazı B vitaminleri bulunur.

YULAF VE BULGURDAN ŞAŞMAYIN
Rafine olmayan tahıllardaki lifler beynin ihtiyacı olan glukozun salınımını düzenler, sinir sistemini sağlıklı kılan B vitaminleri içerirler. Bulgur, çocuklar için besleyici ve sevdikleri bir tahıldır. Yulaf da zengin enerji ve sinir sisteminin tam kapasiteyle çalışması için gerekli olan iyi bir E ve B vitamini, potasyum ve çinko kaynağıdır.

ÇİLEK, FRENK ÜZÜMÜ, YABAN MERSİNİ, BÖĞÜRTLEN, AHUDUDU
Bu koyu renkli meyve ailesi yüksek düzeyde antioksidan içerir. Göz, diş eti ve genel sağlık için gerekli A vitamini ve C vitamini içerirler.
Çalışmalar belleği güçlendirdiklerini göstermiştir.

Derse ilgisiz çocuğun beyin dalgasını ölçtürün
Öğretmenler veliye 'Çocuğunuz ders dinlemiyor, anlamıyor, kendini derse veremiyor veya dalıp dalıp gidiyor' gibi şikayetlerde bulunabiliyor. Veliler de bu durumu genelde; çocuğun tembelliğine, sorumsuzluğuna veya şımarıklığına yorarlar. Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Serdar Dağ'a göre bu çok yanlış ve bu dalgınlığın sebebi beyin dalgalarındaki uyarı bozukluğu olabilir. Bu tarz şikayetle gelen birçok çocukta sara (epilepsi) hastalığının görüldüğünü belirten Doç. Dr. Dağ, 'Örneğin, 'absans nöbeti' denen bir epilepsi tipi vardır. Çocuk normal aktivitesini yaparken birden saniyeler süren hafıza kaybı olur, çocuk gözünü bir noktaya diker bu süre içinde hiçbir şeyi algılamaz, hatırlayamaz sonra tekrar aktivitesine kaldığı yerden devam eder. Özellikle de ders sırasında yaşanabilir. Sık sık dalması ve konsantrasyon eksikliği olan çocuklar, bir nörologa götürülmelidir. Beyin dalgalarını ölçmeye yarayan EEG isimli cihaz bu hastalığa tanı konmasını sağlar. Hastalık ilaç tedavisi ile düzelir' diye konuştu.

Başarının anahtarı huzurlu ailede
Ailenin huzurunu ve dengesini tehdit eden olaylar arasında okul başarısızlığı önemli bir yer tutar fakat çocuğun okul başarısızlığının tek sebebi hastalık değildir.
1- Ailedeki sorunlar anne, babanın çocuğa karşı tutumu, çocuktan yapabileceğinden fazla başarı istemek.
2- Okulun ve okuldaki öğretmenlerin etkisi.
3- Maddi manevi sınırlı olanakların etkisi.
4- Arkadaşların etkisi.
5- Çocuğu yaşından daha önce okula göndermek, yani fiziksel olgunlukta eksiklik okul başarısını etkiler. Fakat bunlar psikolojik hadiselerdir. Herhangi bir hastalığın sonucu değildir. Yukarıdaki saydığım hadiseler iyi tespit edilirse, durum düzelir.

Bu haber toplam 4542 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri