Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sağlık-Sen: Maaşlarımız 2 bin 300 TL olmalı

21.03.2009 19:19
Sağlık-Sen: Sağlık çalışanlarının maaşı 2 bin 300 lira olmalı
Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, sağlık hizmetlerinde kalitenin sürdürülebilir olması için, sağlık çalışanlarının döner sermaye hariç net ücretlerinin yoksulluk sınırı olan 2bin 300 TL seviyesine çıkartılması gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı'nın düzenlediği Uluslararası Performans ve Kalite Kongresi'nde konuşan Kaçar, "Sağlık çalışanlarının iş motivasyonuna katkı sağlayacak ilk icraat geçim derdi, ailesinin ve çocuklarının geleceği gibi insani kaygılarını giderecek bir yaşam standardına kavuşturmak olmalıdır." dedi.

Mahmut Kaçar, 'gelecek kaygıları' giderildiği takdirde sağlık çalışanlarının işine odaklanma, mesleki gelişimlerine önem verme, vatandaş memnuniyeti temelinde iletişim dilini geliştirme gibi, sunduğu hizmetin kalitesini artırmaya yönelik arayış içinde olacağını belirtti.

Kongredeki sunumunda, "Bizim mevzuatımızda kamu çalışanlarının haftalık çalışma süresi 40 saattir. Sağlık çalışanları için ise, Anayasal eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde haftalık normal çalışma süresi 45 saat olarak düzenlenmiştir." siteminde bulunan Kaçar, sağlıkta dönüşüm ile birlikte artan iş yükünü karşılamak için fazla süreli çalışmalar gerçekleştirildiğine dikkat çekti ve bu fazla çalışmanın karşılığında sağlık çalışanları hak ettiği ücreti alamadığından dert yandı. Kaçar, "Bir çok Avrupa ülkesinde normal çalışma süresinin 38-40 saat aralığında. AB Çalışma Süresi Direktifi, bir sağlık çalışanının haftalık çalışma süresini, normal mesai, fazla mesai, nöbet dahil en fazla 48 saat olarak belirlemiştir. Haftalık maksimum çalışma süresi 48 saat olan ülkelerde de fazla mesai, nöbet gibi durumlarda emeğin karşılığını fazlasıyla almaktadır. Bizde bu süreyi ikiye katlayan durumlar oluşmakta ve çalışanlar hak ettiği ücreti alamamaktadır." şeklinde konuştu. (CİHAN)


Bu haber toplam 1052 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri