Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sağlık-Sen Davaya Müdahil Oluyor

02.12.2009 22:44
Sağlık-Sen, YÖK’ün katsayı düzenlemesini kaldıran kararının yürürlüğünü durduran Danıştay’a davaya müdahil olma talebiyle başvurdu.

YÖK’ün Katsayı uygulamasını kaldıran kararı aleyhine İstanbul Barosu tarafından açılan Dava’da Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararının yankıları sürüyor.
 
Sağlık-Sen, davaya müdahil olmak talebiyle Danıştay 8. Dairesine başvurdu. Sendika, yaptığı başvuruda sağlık çalışanlarının büyük bölümünün sağlık meslek lisesi çıkışlı olduğuna dikkat çekerek, davayı açan ve sivil toplum örgütü olan İstanbul Barosuna tanınan taraf olma ehliyetine Sağlık-Sen’in de haiz olduğu vurgulandı.
 
Başvuruda, Anayasanın eğitim özgürlüğünü ve eğitimde fırsat eşitliğini teminat altına aldığını vurgu yapılarak “ bu düzenleme ile meslek lisesi çıkışlıların farklı alanlarda kendilerini geliştirme fırsatları ellerinden alınmaktadır. On yıldır devam eden katsayı uygulaması nedeniyle meslek liselerinin kapanma noktasına gelmiştir” denildi.
 
Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, katsayı uygulaması nedeniyle sağlık meslek lisesi çıkışlı birisinin üniversite sınavında Tıp Fakültesi’ni kazanma olasılığının bulunmadığına dikkat çekerek, “Genel lise mezunlarının girebildiği Tıp Fakültelerine, üniversite sınavında daha yüksek puan alan sağlık meslek lisesi mezunları kat sayı uygulaması nedeniyle girememektedir. Bu sistem meslek liselileri bırakın başka alanları tercih etmeyi, kendi alanlarında dahi adeta cezalandırmaktadır” şeklinde konuştu.
 
Kaçar, “Katsayı uygulamasıyla bu ülkenin belirli bir kesimi Anayasamızın eğitim eşitliği teminatından yararlanamamaktadır. Sağlık-Sen olarak YÖK’ün bu adaletsizliği ortadan kaldıran kararının bazı çevrelerin ideolojik hesaplarına kurban gitmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 5116 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri