Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sağlıkta Mesai Saati Azalıyor

28 Kasım 2008 / 12:33
Hastanelerde haftalık mesai saatlerinin düşürülmesi ile sözleşmeli personelin özlük haklarına ilişkin çalışmalar başladı.
Hastanelerde haftalık mesai saatlerinin düşürülmesi ile sözleşmeli personele eş durumundan tayin, becayiş ve askerlik dönüşü işe başlamasına ilişkin çalışmalar başladı.


Devlet Bakanlığı mutabakat sağlanan konularla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’na yazı yazarken, yetkili sendika olan Türk Sağlık-Sen ise toplu görüşmelerde mutabakata varılan konuların hayata geçirilmesi için Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile görüşerek çözüm isteyecek.
Toplu görüşmelerde üzerinde mutabakata varılan hastanelerde mesai saatlerinin düşürülmesi ile 4/B’li ve 4924’lü sözleşmeli personele eş durumundan tayin, becayiş ve askerlik dönüşü işe başlaması ile ilgili düğmeye basıldı.

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu Sağlık Bakanlığı’na yazı yazarak mutabakatta yer alan 4/B’li sözleşmeli personele eş durumundan tayin, becayiş ve askerlik dönüşü işe başlaması ile ilgili çalışmaların yürütüldüğü, sağlık kurumlarında haftalık mesai saatlerinin düşürülmesi ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın kanun çalışmasının desteklendiği bilgisini verdi. Ayrıca 4924’lü personele eş durumundan tayin ve askerlik dönüşü işe başlama hakkının verilesi ile ilgili olarak da konuların bakanlıkça değerlendirilmesini istedi.


Yetkili sendika olarak toplu görüşmelere katılan Türk Sağlık-Sen ise, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile bir görüşme yaparak toplu görüşmelerde mutabakata varılan konular olan 4/B’li personele eş durumundan tayin, becayiş ve askerlik dönüşü işe başlama ile ilgili çalışmaların Devlet Bakanlığı ile koordineli yürütülerek kazanımların yürürlüğe girmesi konusunda gayret gösterilmesini isteyecek.

Sendika, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile yapacağı görüşmelerde toplu görüşmelerde ilgili kurumlara iletilecek taleplerden birisinin de sağlık kurumlarındaki çalışma saatlerinin haftalık 45 saatten 40 saate düşürülmesi olduğunu belirterek bu konuda gerekli düzenlemenin yapılmasını talep edecek.

Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri